ING heeft in het eerste kwartaal van 2025 een lichte omzetgroei gerealiseerd, terwijl de winst daalde. De bank kondigde daarnaast een extra aandeleninkoopprogramma van 2 miljard euro aan, zo bleek vrijdagochtend uit de kwartaalcijfers.
De omzet steeg met 1 procent op jaarbasis tot 5,64 miljard euro, iets boven de marktverwachting van 5,61 miljard. De nettowinst kwam uit op 1,46 miljard, bijna 8 procent lager dan een jaar eerder en onder de analistenverwachting van 1,57 miljard.
De netto rentebaten daalden met 5 procent naar 3,62 miljard, terwijl de provisie-inkomsten met bijna 10 procent stegen naar€1,09 miljard. De kapitaalpositie bleef solide met een CET1-ratio van 13,6 procent.
“We zijn tevreden over onze prestaties en blijven ook in een uitdagende macro-economische omgeving waarde creëren voor onze stakeholders,” aldus CEO Steven van Rijswijk. “We liggen goed op koers richting onze doelstellingen voor 2027.”
vrijdag 2 mei 2025
ING boekt licht hogere omzet, winst lager; kondigt aandeleninkoop van €2 miljard aan
ING voornemens om bancaire diensten op Saba en Sint Eustatius aan te bieden
Het Ministerie van Financiën, De Nederlandsche Bank (DNB) en ING hebben de afgelopen maanden gesproken over blijvende toegang tot bancaire diensten voor inwoners op Saba en Sint Eustatius en de uitdagingen die daarbij komen kijken. Op beide eilanden is het aantal banken beperkt en daarmee is de bancaire dienstverlening kwetsbaar.
ING is gestart met de voorbereidingen. Ondanks dat de dienstverlening zo gelijk mogelijk zal zijn als in Nederland zelf, is het aanbieden van dagelijkse bankzaken in de bijzondere gemeentes complex. Onder andere vanwege de Amerikaanse dollar, het in acht nemen van andere wet- en regelgeving en toezicht hierop. De bank gaat haar diensten overigens alleen aanbieden aan bedrijven die economische activiteiten op de eilanden zelf uitvoeren en dus bijvoorbeeld niet aan internationale trustkantoren.
In de loop van 2026 zal ING een definitieve beslissing nemen en bij positieve uitkomst is het streven om eind 2026 bancaire diensten aan te bieden.
Boetes voor opvolger van Syntrus Achmea Real Estate & Finance wegens overtredingen Wwft
Beleggingsinstellingen hebben een belangrijke poortwachtersfunctie bij het tegengaan van witwassen en terrorismefinanciering. Uit onderzoek van de AFM bleek dat SAREF als beheerder van beleggingsinstellingen in de periode van 2018 tot 2022 elf ongebruikelijke transacties te laat had gemeld bij de Financial Intelligence Unit (FIU). Ook werd in die dossiers onvoldoende voortdurende controle uitgeoefend op de cliënten en hun transacties. Dit zijn ernstige schendingen van de Wwft-verplichtingen. De constateringen van de AFM zien op hypotheekactiviteiten van SAREF. Deze verricht Achmea Real Estate niet, zij beperkt zich tot vastgoedgerelateerde activiteiten.
Door onvoldoende voortdurende controle uit te voeren en transacties te laat te melden, heeft SAREF het risico op financieel-economische criminaliteit vergroot. Uit het onderzoek bleek dat in sommige gevallen signalen van witwasrisico’s aanwezig waren zoals hypotheekfraude, een witwasveroordeling en onverklaarbaar hoge aflossingen. Desondanks werden noodzakelijke maatregelen te laat genomen.
De AFM acht de overtredingen ernstig en verwijtbaar. De opgelegde boetes weerspiegelen de ernst en impact van de tekortkomingen. SAREF is een grote, professionele partij, en het ging niet om incidentele fouten. Andere financiële instellingen, groot en klein, zijn eerder beboet voor overtreding van vergelijkbare bepalingen.
donderdag 1 mei 2025
NVB waarschuwt: 'Blijf opletten voor geniepige trucs bij bankhelpdeskfraude!'
Banken zijn blij met de daling, maar met een schadebedrag van bijna 23 miljoen euro blijft deze vorm van oplichting een hardnekkig probleem. Volgens Medy van der Laan, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Banken, is het daarom belangrijk dat klanten alert blijven: 'We zien dat criminelen steeds weer nieuwe trucs en smoesjes verzinnen. De één nog geniepiger dan de ander.'
Banken merken dat oplichters hun slachtoffers steeds vaker wijs proberen te maken dat zij waarschuwingen van de echte bank moeten negeren. Als banken bij een opmerkelijke transactie contact opnemen, kan de klant door de oplichter zijn geïnstrueerd om te ontkennen dat het om fraude of oplichting gaat. Vervolgens verzoekt het slachtoffer de bank om blokkades op te heffen en de frauduleuze transactie door te zetten. Het instrueren van een klant door de oplichter wordt ook wel ‘scripting’ genoemd. Volgens de Nederlandse Vereniging van Banken is het belangrijk dat klanten extra alert zijn op dit soort trucs omdat zij door het geven van een onjuiste verklaring en na een directe waarschuwing van de bank vaak niet kunnen rekenen op een vergoeding uit coulance.
In 2020 besloten banken om de schade bij bankhelpdeskfraude onder voorwaarden uit coulance te vergoeden omdat de naam en het nummer van de bank werden misbruikt. Omdat klanten hier ook een eigen verantwoordelijkheid houden, hebben banken toetsingscriteria opgesteld om te bepalen in hoeverre de schade wordt vergoed. In 2024 werd bijna de helft (48%) van de schade door bankhelpdeskfraude bij particulieren vergoed.
Banken blijven inzetten op samenwerking met andere partijen om fraude verder terug te dringen. Zo trekken banken en politie samen op om slachtoffers te voorkomen en schade te beperken. Onder meer door gezamenlijk voorlichting te geven aan kwetsbare groepen als senioren en jongeren. Theo van der Plas, Beleidsdirecteur Digitale Transformatie van de politie: ‘Criminaliteit digitaliseert in razendsnel tempo en is grenzeloos. Het wordt steeds moeilijker om nep van echt te onderscheiden. Alleen samen kunnen we delicten effectief aanpakken. Met preventie, voorlichting en opsporing maar ook door bijvoorbeeld waarschuwingsberichten op social media te plaatsen.’
Revolut Business versterkt zijn positie in Nederland met de introductie van spaarrekeningen met een hoogste (variabele) rente van 2,25% per jaa
De Revolut Business-spaarrekening, met een rente van 2,25% per jaar (variabel) en dagelijkse rentebetalingen, biedt een van de beste tarieven op de markt in vergelijking met traditionele banken.
Met een aanzienlijke groei in Nederland verdubbelt Revolut Business zijn aanwezigheid op de markt met meer gelokaliseerde producten om bedrijven te helpen een hoger rendement te behalen op hun overtollige geld, hun belastingen te betalen en effectief te opereren met lokale Nederlandse IBAN-nummers.
Huidige zakelijke klanten toonden ook een duidelijke behoefte aan financiële producten waarmee ze meer uit hun geld kunnen halen. Sinds de lancering is er 1 miljard euro in treasuryproducten belegd en de afgelopen 12 maanden is dit bedrag verder gegroeid. Revolut Business biedt nu een reeks bankproducten en producten voor uitgavenbeheer die zijn afgestemd op Nederlandse bedrijven, met plannen om nog meer innovatieve producten te introduceren die lokale ondernemingen van elke omvang verder zullen ondersteunen.
woensdag 30 april 2025
bunq breidt dienstverlening uit met crypto
bunq lanceert bunq Crypto in samenwerking met het bekende Amerikaanse crypto-handelsplatform Kraken. Vanaf vandaag kunnen Nederlandse, Belgische, Franse, Spaanse, Italiaanse en Ierse bunq-gebruikers direct vanuit de bunq-app veilig en handelen in meer dan driehonderd cryptovaluta, waaronder Bitcoin, Ethereum en Solana.
Uit recent onderzoek van bunq blijkt dat bijna twee op de drie Europese digital nomads hun bankzaken, spaargeld én crypto-investeringen het liefst onderbrengt bij een en dezelfde bank. Meer dan de helft van de ondervraagden is daarnaast geïnteresseerd in cryptovaluta, maar heeft – wanneer het gaat om beveiliging en gebruikersgemak – nog geen geschikt platform gevonden.
bunq Crypto is vooralsnog alleen beschikbaar in Nederland, België, Frankrijk, Spanje, Italië en Ierland. Na een korte testfase wordt het geleidelijk uitgerold naar zowel de rest van Europa als ook de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk.
De neobank introduceerde ook Pocket Money. Hiermee kunnen ouders gemakkelijk periodiek geld overmaken naar de rekeningen van hun kinderen. Daarnaast kan de aanschaf van een eSIM en/of data toevoegen nu direct vanuit de bunq-app plaatsvinden. Ook zonder data op een eSIM blijft de bunq-app overigens in het buitenland toegankelijk. Tenslotte kunnen zakelijke gebruikers nu, naast zakelijke uitgaven, ook op persoonlijke aankopen 1% cashback verdienen.
Frontlinie: Bitcoins voor Afrika
Ethiopië was in 2023, na Oekraïne, nog de grootste ontvanger van Amerikaanse hulp. Het schrappen ervan heeft niet alleen grote paniek veroorzaakt onder hulpverleners, de gevolgen zijn in het Afrikaanse land nu al overal zichtbaar. Ondertussen komt er een heel nieuw soort geld voor in de plaats: crypto. Ethiopië blijkt namelijk het beloofde paradijs te zijn geworden voor bitcoiners - mensen die actief zijn in de cryptosector - van over de hele wereld.
Bram Vermeulen volgt bitcoiners uit onder meer Nederland, Duitsland, de VS en Rusland die in Ethiopië hebben geïnvesteerd. Andere landen zoals China, Kazachstan, Irak en Venezuela weren bitcoiners juist, omdat hun computers te veel stroom kosten. Terwijl in Ethiopië vijftig procent van de bewoners nog geen stroom aan huis heeft, geloven de bitcoiners dat hun aanwezigheid het land op lange termijn vooruit kan helpen. En dat hun investeringen als alternatief kunnen dienen voor het wegvallen van ontwikkelingshulp.
In de podcast Achter de Frontlinie spreekt Bram Vermeulen met reizigers: journalisten, wetenschappers en experts die kritisch kunnen kijken naar onze rol aan de frontlinies van onze tijd. Wat zijn de gevolgen van Nederlands (buitenland)beleid? En welke plek nemen we in, in Europa, het Westen en de wereld?
Frontlinie - Bitcoins voor Afrika, woensdag 30 april, 22.15 uur, NPO 2 en NPO Start
dinsdag 29 april 2025
Economen ABN AMRO uitgeroepen tot ‘beste voorspellers van Nederland’
De internationale prijs wordt elk jaar in verschillende landen uitgereikt op basis van de nauwkeurigheid van de voorspellingen die economen doen over de ontwikkeling van het bruto binnenland product en de inflatie in hun land. Voor Aggie is het winnen van deze prijs een bijzondere erkenning: "Het gebruiken van volledig geanonimiseerde en geaggregeerde real-time banktransactiedata neemt daarbij een steeds belangrijkere rol in. Met deze data zitten we bovenop wat er werkelijk in de economie gebeurt. In een tijd waarin de economische onzekerheid overal ter wereld groter dan ooit is, is het extra waardevol om met onze analyses richting te kunnen geven. Deze mooie prijs bevestigt dat we met onze prognoses op het goede spoor zitten." Jan-Paul beaamt dit: “Met onze data hebben we een voordeel, al zit er in tijden van economische schokken en geopolitieke onzekerheid ook nog een aanzienlijk deel expertise in het ramen”.
De concurrentie is groot met 15 partijen die meedingen. En er zijn de afgelopen jaren grote stappen gemaakt om de prognoses structureel te verbeteren. Voorspellen is geen exacte wetenschap, maar het vraagt wel om scherpte, accuraatheid en ervaring. “Dat we dit samen hebben bereikt, is een mooie bekroning op ons teamwork en ook mooi nieuws voor de bank aangezien onze ramingen gebruikt worden in tal van commerciële en risico processen"
De onderscheiding wordt elk jaar uitgereikt door Consensus Economics, die sinds 1989 per land de maandelijkse prognoses van financiële instellingen verzamelt en deze met elkaar vergelijkt.
We-Trust: 'Sell America'-trend zet dollar onder druk
De Amerikaanse dollar verloor hierdoor afgelopen maand aanzienlijk aan waarde tegenover andere valuta. De greenback daalde zelfs meer dan vijf procent ten opzichte van de euro. Opvallend is dat de euro momenteel profiteert van een ongebruikelijke rol als veilige haven – een rol die traditioneel aan de Amerikaanse dollar wordt toegeschreven in tijden van marktonrust.
Deze verkoopdruk werd dan nog eens extra versterkt door de ontstane frictie tussen de voorzitter van de Amerikaanse centrale bank (Fed), Jerome Powell, en de Amerikaanse president Donald Trump. Trump drong aan op snelle renteverlagingen om zijn protectionistische tarievenbeleid te ondersteunen. Powell hield echter vast aan de onafhankelijkheid van de Fed en weigerde te handelen onder politieke druk. Trump suggereerde zelfs publiekelijk dat hij Powell wilde ontslaan, wat juridisch nauwelijks mogelijk is. Deze druk op de Fed veroorzaakte onzekerheid op de markten en leidde tot een verzwakking van de Amerikaanse dollar.
Inmiddels lijkt de rust wat terug te keren, nu Trump heeft verklaard geen plannen te hebben om Powell te ontslaan, al herhaalt hij dat hij lagere rentes gewenst acht. De markten ademen hierdoor iets meer, maar blijven waakzaam voor toekomstige spanningen tussen het Witte Huis en de Amerikaanse centrale bank.
In het basisscenario van WeTrust slaagt de VS erin om overeenkomsten te sluiten met haar belangrijkste handelspartners rondom de eerder opgelegde importheffingen. Een dergelijk akkoord zou het vertrouwen in de Amerikaanse economie herstellen en de vraag naar de dollar doen toenemen, stelt Luiting. Hij verwacht echter dat sommige importheffingen blijven bestaan om strategische sectoren te beschermen. Dit kan leiden tot aanhoudend hoge binnenlandse inflatie, waardoor de Fed gedwongen wordt de rente langdurig hoog te houden (circa 4,50%) in vergelijking met de Europese Centrale Bank (ECB), die recent de rente verlaagde naar 2,25%. Door dit renteverschil blijft de dollar aantrekkelijk voor beleggers op zoek naar hogere rendementen.
Volgens WeTrust is de huidige negatieve reactie van de markten waarschijnlijk overdreven en wordt deze uiteindelijk gecorrigeerd. Amerikaanse beleggingen die momenteel als ‘oversold’ worden beschouwd, kunnen dan opnieuw in trek raken bij internationale beleggers. Een positieve indicator hiervoor is de recente instroom in de dollar vanuit institutionele beleggers, die het hoogste niveau sinds begin dit jaar heeft bereikt. Op basis hiervan verwacht WeTrust dat de dollar tegen het einde van het jaar zal herstellen naar minstens 1,07 dollar per euro.
Indien echter een minder optimistisch scenario werkelijkheid wordt, waarbij handelsspanningen blijven escaleren en ‘deals’ uitblijven, dan voorziet WeTrust een verdere daling van de dollar. In dat geval zou de euro mogelijk zelfs kunnen stijgen naar 1,20 dollar.
Na een sterke stijging in de afgelopen weken lijkt de euro momenteel in een fase van consolidatie te zijn beland. De recente renteverlaging van 25 basispunten door de ECB naar 2,25% suggereert dat de opwaartse trend van de euro waarschijnlijk tot stilstand komt. Daarnaast vergroten mogelijke protectionistische maatregelen vanuit de VS en andere economische blokken de druk op de Europese munt verder.
WeTrust verwacht dat de euro richting 1,05 dollar kan dalen, afhankelijk van hoe de economische situatie in Europa zich ontwikkelt. De munt blijft kwetsbaar, vooral door de onzekerheid omtrent de tijdelijke opschorting van Amerikaanse importheffingen. Tegelijkertijd biedt een recente uitspraak van president Trump, waarin hij aangeeft ‘100 procent’ zeker te zijn van een handelsdeal met de Europese Unie, perspectief op stabiliteit.
maandag 28 april 2025
Goudprijs flirt met magische grens van 100.000 euro per kilo
De opmars van goud wordt aangejaagd door een cocktail van factoren, waarbij de importheffingen van president Trump het meest recente ingrediënt zijn. De nieuwe handelsorde die Trump voor ogen heeft, jaagt beleggers inmiddels ook uit de dollar en Amerikaanse aandelen en obligaties. Goud profiteerde al van de geopolitieke spanningen in het Midden-Oosten, de aanhoudende oorlog in Oekraïne en de hardnekkige inflatiecijfers.
Dat goud een veilige haven is, weten beleggers al eeuwen. Maar wie begin deze eeuw goud nog als ‘ouderwets bezit’ wegzette, zal zich inmiddels wel bedenken. In 2000 kostte een kilo goud nog zo’n 10.000 euro. Tijdens de kredietcrisis in 2008 begon de prijs te stijgen, met een piek in 2011 van net boven de 45.000 euro per kilo. Daarna volgde een daling, maar sinds 2013 zit de prijs weer in de lift.
De coronapandemie, de inflatieschok van 2022 en het huidige geopolitieke klimaat hebben die trend versterkt. Sinds begin 2025 is de goudprijs met meer dan 15% gestegen. Het edelmetaal noteert inmiddels zo’n 94.080 euro per kilo.
Voor particuliere beleggers is dit een moment van bezinning. Is de rek eruit, of is dit juist het begin van een nieuwe fase waarin goud structureel hoger gewaardeerd wordt? Sommige analisten wijzen op de toenemende goudreserves van centrale banken, vooral in opkomende markten als China en India.
Anderen waarschuwen dat de goudprijs ook een correctie kan ondergaan zodra het renteverlagingspad van de Fed en de ECB duidelijker wordt. Bogert: 'Een correctie in de goudprijs is natuurlijk mogelijk gezien de sterke recente stijging. Een correctie zal echter door veel van onze klanten worden aangegrepen om goud te kopen. De onzekerheid is momenteel groot. We spreken veel klanten die aandelenposities afbouwen en deze deels omzetten in fysiek goud.'
'Nederlandse consument zelf oorzaak lage spaarrente'
Waar de ECB haar rentetarieven in 2022 en 2023 in rap tempo omhoog deed, volgden ABN AMRO en de grootbanken ING en Rabobank slechts mondjesmaat. Ter vergelijking: toen de ECB-rente in januari 2024 op 4% stond, kregen spaarders bij ABN AMRO 1,50% spaarrente. “Op dat moment weken de Nederlandse banken duidelijk af van het ECB-rentebeleid,” licht De Vries toe. Maar nu de ECB haar rente terugbrengt naar 2,25%, zijn ABN AMRO en ING er als de kippen bij om ook hun spaarrente te verlagen. Zij stellen hiermee hun riante marge van 1% veilig op alle spaartegoeden die zij onderbrengen bij de ECB.”
Dat ABN AMRO binnen een week na de verlaging van ING ook haar spaarrente verlaagt naar exacte hetzelfde lage percentage, legt volgens De Vries het probleem op de Nederlandse spaarmarkt verder bloot.
'De Nederlandse spaarder heeft een calvinistische instelling: we nemen genoegen met een sobere spaarrente om veilig te kunnen blijven zitten waar we zitten. Er staat voor meer dan 600 miljard euro op onze betaal- en spaarrekeningen, en ondertussen hebben we een van de slechtste spaarklimaten van Europa. Want banken in Spanje, Italië en Zweden bieden nu nog steeds spaarrentes tot 2,50%,' zegt Sieto de Vries van financiële vergelijkingssite Geld.nl.
Extra cru is dat we in Nederland kampen met een hogere inflatie. Deze was in maart 3,7%, versus een gemiddelde 2,2% in de hele eurozone. Ons spaargeld wordt dus steeds minder waard en tóch besluit ABN AMRO tot een verlaging. 'Vooral de snelheid waarmee ABN AMRO hier ING volgt, vind ik opmerkelijk,' zegt De Vries. 'Het laat zien dat beide banken vooral oog hebben voor hun marges, en niet voor hun spaarders. Dit is extra schokkend als je bedenkt dat ABN AMRO en ING, samen met Rabobank, ruim 80% van de Nederlandse spaarmarkt in handen hebben.'
Rabobank zat met een spaarrente van 1,70% al iets boven de andere twee huisbanken. De recente verlagingen, maken het gat op dit moment nog wat groter.
vrijdag 25 april 2025
Renteverlaging ABN AMRO onderstreept belang van actief sparen
Eind februari stond maar liefst 113 miljard euro op betaalrekeningen – omgerekend zo’n 15.000 euro per huishouden. Op dit geld wordt geen rente verzameld. Een simpele vuistregel: op de betaalrekening uitsluitend saldo voor de maandelijkse uitgaven laten staan. De rest kan naar een vrij opneembare spaarrekening. Zelfs bij een bescheiden rente van 1,25 procent per jaar levert dat in totaal al bijna anderhalf miljard euro aan extra rente op.
Van iedere vijf euro aan spaargeld staat nog geen één euro op een termijndeposito. En dat is zonde: termijndeposito’s leverden in de afgelopen twintig jaar gemiddeld zo’n 3 procent rente op – ruim het dubbele van een gewone spaarrekening (1,35 procent). Bovendien worden er tegenwoordig ook meer deposito’s met korte looptijden van één of enkele maanden aangeboden, waardoor het geld relatief snel weer beschikbaar is.
Volgens de Autoriteit Consument & Markt (ACM) is bijna de helft van de Nederlanders in de afgelopen 15 jaar niet van spaarbank gewisseld. Twee op de zeven Nederlanders zijn zelfs nog nooit overgestapt. En dat terwijl kleinere banken in Nederland en daarbuiten structureel hogere rentes bieden. Een nieuwe spaarrekening openen kost tegenwoordig niet meer dan een kwartier en bij veel aanbieders hoeft er geen betaalrekening geopend te worden.
De les is volgens experts duidelijk: actieve spaarders kunnen op termijn eenvoudig twee keer zoveel rendement behalen. Het is hoog tijd om die eerste stap te zetten.
Miljoenen Nederlanders lopen risico op fraude door hergebruik cijfercodes mobiel bankieren-apps
Zes op de tien mensen gaan onvoorzichtig om met beveiligingscodes voor mobiel bankieren en betalen. Dat blijkt uit onderzoek van Ipsos I&O in opdracht van ABN AMRO. Slechts een derde van de ondervraagden gebruikt voor toegang tot hun mobiel bankieren-apps een unieke cijfercode. Bovendien verandert ruim vier op de tien de codes voor bankzaken zelden tot nooit.
ABN AMRO ziet een toename in het aantal fraudemeldingen door shouldering en wil daarom meer bewustwording creëren voor de risico’s van hergebruik.  
Shouldering - het stiekem over de schouder meekijken bij het intoetsen van een pincode - vond voorheen met name plaats bij het betalen met een betaalpas. Tegenwoordig gebeurt dit ook bij het invoeren van pin- en toegangscodes op smartphones. Het besef dat shouldering ook bij betalen via mobiel een risico vormt, lijkt nog niet algemeen bekend: bijna de helft laat anderen wel eens meekijken bij het invoeren van een cijfercode bij mobiel betalen. Bij het invoeren van de toegangscode tot de mobiel bankieren-app is dit vier op de tien.
Nederlanders lijken zich wel degelijk bewust van de gevaren. Bijna twee derde van de ondervraagden weet dat het gebruik van dezelfde cijfercodes risico's met zich meebrengt, ruim de helft stelt dat dit ook geldt voor het zelden tot nooit wijzigen van codes.
Een derde van de Nederlanders gebruikt een code gebaseerd op een betekenisvolle datum, zoals een geboortedatum of trouwdag – makkelijk te raden voor criminelen. Een sterke toegangscode bestaat niet uit persoonlijke data of herhalende cijfers. De code mag nooit gedeeld worden, ook niet met iemand die zich voordoet als de bank.
De belangrijkste bevindingen op een rij:
21% gebruikt voor meerdere mobiel bankieren-apps dezelfde cijfercode, slechts 30% gebruikt voor hun mobiel bankieren-apps een unieke cijfercode.
44% verandert de cijfercode voor mobiel betalen (zoals Apple Pay en Google Pay) zelden tot nooit, voor de toegangscode voor de bankapplicatie doet 41% dit zelden tot nooit.
41% laat wel eens iemand meekijken bij het invoeren van hun cijfercode voor mobiel bankieren.
donderdag 24 april 2025
Vermogen van ouders speelt steeds grotere rol op woningmarkt
Starters slaagden in de afgelopen jaren steeds beter in het vinden van een koopwoning. Ondanks de krapte op woningmarkt en de slechte betaalbaarheidneemt het aantal woningaankopen door starters sterk toe. Terugtrekkende beleggers spelen hierin een grote rol. Doordat zij hun huurwoningen steeds vaker in de verkoop doen, slagen starters nu beter in het vinden van een koopwoning.
Daarnaast brengen starters steeds meer eigen geld in. Gemiddeld brachten starters in 2024 volgens de NVM naar schatting zo’n 45.000 euro eigen geld in. Dat was in 2020 nog zo’n 35.000 euro. Een stijging van meer dan 30 procent in vier jaar.
Steeds vaker worden delen van deze eigen inbreng ontvangen van de ouders of schoonouders ter ondersteuning van de aankoop van de eerste woning. Zo ontving in 2024 31% van de starters een schenking van (schoon)ouders voor de aankoop van de eerste woning, blijkt uit het Woon Onderzoek 2024. In 2021 was dat nog 19%.
Ook de hoogte van de ontvangen schenking is toegenomen. De groep starters die geld kreeg, ontving gemiddeld zo’n 58.000 euro in 2024 voor de aankoop van de woning. In 2018 was dat nog zo’n 40.000 euro. De bedragen die starters ontvangen, lopen sterk uiteen. Van alle starters die een woning kochten, kreeg 1 op de 11 (9%) een ton of meer in 2024. Van alle koopstarters die een schenking ontvingen, kreeg ruim 1 op de 4 een ton of meer.
Voor koopstarters die geen schenking ontvangen van hun ouders is de belangrijkste reden dat hun ouders zich dit niet kunnen veroorloven, zo blijkt uit resultaten van de ING Consumer Research vorig jaar.
Door de hogere schenkingen kunnen sommige huishoudens meer bieden en dat drijft de huizenprijzen op. Uit wetenschappelijk onderzoek blijkt dat woningkopers die een schenking ontvangen significant meer betalen voor hetzelfde huis vergeleken met andere kopers. Ook andere woningkopers, die geen schenking kregen, verhoogden hun biedingen om te kunnen blijven concurreren. Dit prijsopdrijvende effect is het grootst in regio’s waar relatief veel kopers schenkingen ontvangen en de huizenmarkt al krap is, beargumenteren de onderzoekers.
Niet alleen bieden woningkopers met een schenking meer voor hetzelfde huis, daarnaast blijkt dat ze zich ook op hogere segmenten in de woningmarkt richten. Uit hetzelfde onderzoek blijkt dat ze flink duurdere woningen kopen. Ander onderzoek toont aan dat huishoudens die schenkingen ontvingen relatief vaker woningen kochten in de opgewaardeerde buurten in steden vergeleken met huishoudens die niets ontvingen.
Zo speelt het vermogen van starters een steeds belangrijkere rol op de woningmarkt. Vermogen dat steeds vaker deels van ouders afkomstig is. En omdat de eigen woning een belangrijke manier is om vermogen op te bouwen, ontstaat zo een zelfversterkend effect.Vermogen is steeds vaker nodig voor een eigen woning en de woning creëert meer vermogen. Een mechanisme dat door schenkingen van ouders wordt versterkt.
'Steeds meer particulieren investeren voor het eerst in goud'
Door de recente Amerikaanse aankondiging van torenhoge importtarieven dreigt inflatie opnieuw – een scenario dat herinneringen oproept aan de hoge inflatie van 2022. In deze onzekere tijden zoeken veel mensen naar een veilige haven, en fysiek goud blijkt voor velen die stabiele waarde te bieden.
De groeiende populariteit van goud heeft in Nederland dan ook geresulteerd in een forse groei van het aantal verkooptransacties in de vorm van gouden munten en baren via de webshop van Goudwisselkantoor: +46 procent ten opzichte van het eerste kwartaal in 2024. Daarmee werd in één kwartaal al bijna de helft van alle verkooptransacties van 2024 gerealiseerd.
Een opvallende trend is dat steeds meer jonge beleggers goud ontdekken als serieuze toevoeging aan hun beleggingsportefeuille. Waar eerder vooral aandelen en crypto populair waren onder deze groep, wint fysiek goud nu terrein als waardevolle aanvulling. Meer dan de helft van de transacties in onze webshop in 2025 komt van nieuwe klanten.
De combinatie van economische onzekerheid en stijgende prijzen zorgt ervoor dat sommige beleggers uit angst om de boot te missen tóch instappen – ondanks de hoge goudprijs. Anderen willen juist zekerheid creëren in hun portefeuille met tastbare, fysieke waarde.
woensdag 23 april 2025
Lagere hypotheekrente bij verduurzamen woning
Het nieuwe prijsmodel op basis van energielabels geldt voor iedereen die een nieuwe hypotheek met een vaste rente afsluit bij ING. Daarnaast geldt het ook voor klanten die een nieuwe rentevaste periode voor hun hypotheek aangaan, hun huidige hypotheek verhogen, of hun hypotheek tussentijds aanpassen en een nieuw rentevoorstel krijgen. Wanneer deze klanten hun energielabel registreren of verbeteren tijdens de looptijd van de nieuwe rentevaste periode, bijvoorbeeld door verduurzamende maatregelen, dan past ING – als dat van toepassing is - de rente vanaf de eerstvolgende maand automatisch aan op basis van het energielabel. De bank hanteert hiervoor de energielabels zoals geregistreerd bij de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland. Het niet hebben van een geregistreerd energielabel is ook van invloed op de hypotheekrente.
Om het voor klanten makkelijk te maken, past ING de rente automatisch aan bij een verbetering van het energielabel. Met de invoering van het nieuwe prijsmodel gaat ING als service ook automatisch de rente tijdens de rentevaste periode aanpassen als de klant door aflossing in een lagere schuld-marktwaardeklasse valt en in aanmerking komt voor een lagere rente. Dit geldt voor zowel nieuwe als bestaande klanten en alleen als het in hun voordeel is. De schuld-marktwaardeverhouding is de verhouding tussen de hoogte van de hypotheekschuld ten opzichte van de laatst bekende marktwaarde van de woning, en geeft aan hoe groot het risico is dat een woning bij verkoop niet voldoende opbrengt om de hypotheekschuld mee af te lossen.
Het nieuwe prijsmodel is een belangrijke pijler van ING’s visie op duurzaam wonen. ING wil een leidende rol spelen in de transitie naar een CO2-arme economie. Daarin past het helpen van huiseigenaren bij het verduurzamen van hun woning. Eind vorig jaar kwam de bank al met ING Upgrade Check en ING Upgrader, de alles-in-één dienstverlening waarmee de bank haar hypotheekklanten ontzorgt wanneer zij hun woning (verder) willen verduurzamen. Van gratis energiebesparingsadvies, hulp bij het aanvragen van subsidies tot en met de daadwerkelijke installatie van de maatregelen. Met als waarschijnlijk resultaat meer wooncomfort, duurzamer en toekomstbestendiger wonen en een positief effect op de woningwaarde.
'ING werkt aan eigen stablecoin'
Met het initiatief wil ING inspelen op de nieuwe Europese regelgeving voor crypto, de zogeheten MiCA-wetgeving (Markets in Crypto Assets), die sinds vorig jaar van kracht is. Deze wet biedt ruimte voor de uitgifte van gereguleerde stablecoins gekoppeld aan de euro, mits aan strikte voorwaarden wordt voldaan. Zo moeten uitgevers beschikken over een officiële vergunning en substantiële financiële reserves bij Europese banken.
Het project zou kunnen uitmonden in een consortium, waarin traditionele banken en cryptobedrijven gezamenlijk een platform ontwikkelen voor de uitgifte en het gebruik van euro-stablecoins. Daarmee zou ING de directe concurrentie aangaan met onder andere Société Générale, die via dochterbedrijf SG Forge al een eigen stablecoin op de markt heeft gebracht.
Volgens een recente analyse van JPMorgan zal de MiCA-regelgeving vooral stabiele euro-munten zoals Circle’s EURC versterken, ten koste van Amerikaanse spelers zoals Tether. Dit komt doordat MiCA vereist dat uitgevers hun activa onderbrengen bij EU-banken en opereren onder streng toezicht.
dinsdag 22 april 2025
Monitoring closedbook-levensverzekeringen door de AFM
Eind 2024 is een analyse uitgevoerd naar de closedbook-portefeuilles. Deze portefeuilles omvatten momenteel circa 8 miljoen levensverzekeringen, een aantal dat jaarlijks met ongeveer 7 procent afneemt. In aansluiting op een eerdere verkenning in 2022 is opnieuw gekeken naar de strategieën die verzekeraars toepassen binnen deze portefeuilles, en naar de impact daarvan op het klantbelang. De bevindingen zijn gebaseerd op data-analyse en gesprekken met een groot deel van de Nederlandse levensverzekeraars.
Uit de analyse blijkt onder meer dat sommige verzekeraars proactief klanten informeren over bijvoorbeeld een te laag verzekerd bedrag. Daarmee wordt op onderdelen verder gegaan dan wettelijk verplicht. Deze inzet op klantgerichtheid wordt positief beoordeeld. Tegelijkertijd leidt de afnemende portefeuilleomvang tot stijgende kosten per polis. Om die reden wordt strategisch ingezet op schaalvergroting, bijvoorbeeld via fusies en overnames. Analyse van klachtencijfers laat echter zien dat dergelijke overnames kunnen leiden tot een verhoogd risico op klantklachten. De sector wordt daarom opgeroepen om de kwaliteit van de dienstverlening na een fusie of overname zorgvuldig te waarborgen.
Alle bevindingen en aanbevelingen zijn opgenomen in het rapport ‘AFM-toezicht op ‘closedbook’ levensverzekeringen’. Deze monitoring vormt een tussentijdse momentopname. De ontwikkelingen binnen dit domein zullen door de AFM actief blijven worden gevolgd, met blijvende aandacht voor het centraal stellen van het klantbelang. Hiervoor wordt gebruikgemaakt van een datagedreven aanpak, waarin kwantitatieve indicatoren – zoals krimp- en klachtencijfers – worden gecombineerd met kwalitatieve inzichten uit periodiek overleg met levensverzekeraars.
Gemiddelde pensioenleeftijd voor het eerst boven de 66 jaar
Sinds 2013 loopt de gemiddelde leeftijd waarop werknemers met pensioen gaan ongeveer gelijk op met de AOW-leeftijd. In 2024 is de AOW-leeftijd verhoogd naar 67 jaar. Daardoor was in 2024 een groter deel van de werknemers 67 jaar op het moment dat ze met pensioen gingen dan een jaar ervoor: 40 procent in 2024, tegen 6 procent in 2023.
In 2024 was 77 procent van de werknemers 65 jaar of ouder toen ze met pensioen gingen. In 2014 was dat 47 procent, en in 2004 12 procent. Destijds konden mensen nog eerder stoppen met werken dankzij vroegpensioenregelingen. Die regelingen zijn na 2006 grotendeels afgeschaft. In 2004 ging bijna drie kwart van de werknemers met pensioen vóór hun 62e. In 2024 was dat minder dan 5 procent.
Werknemers in het openbaar bestuur gingen in 2024 het vroegst met pensioen, met een gemiddelde leeftijd van 65,3 jaar. Daarna volgden de zorg, de bouw en het onderwijs. Deze vier bedrijfstakken waren samen goed voor ruim de helft van alle werknemers die in 2024 met pensioen gingen. In de overige dienstverlening was de pensioenleeftijd met 68,1 jaar het hoogst, gevolgd door de landbouw, bosbouw en visserij, en overige zakelijke diensten.
vrijdag 18 april 2025
ECB verlaagt de rente, consument de dupe
Met een inflatie die richting de gewenste 2 procent gaat - volgens prognoses moet deze in 2025 uitkomen op 2,3% en in 2026 op 1,9% - ziet de ECB voldoende ruimte voor een nieuwe renteverlaging. De lagere rente moet lenen aantrekkelijker maken en sparen minder aantrekkelijk. Zo hoopt de ECB de kwakkelende Europese economie nieuw leven in te blazen.
Het besluit van de ECB is goed voor de economie, maar voor de gewone consument kleuren langzaam alle seinen op rood, zegt Spaarexpert Sieto de Vries van Geld.nl. 'Want een lagere rente moet lenen makkelijker maken, maar als vergelijkingssite zien we het afsluiten van persoonlijke leningen en hypotheken voor consumenten alleen maar lastiger worden.'
Ook moet een lagere rente uitgaven stimuleren. Maar met een inflatie van 3,7% in Nederland, voelen we de druk om reserves aan te leggen, legt De Vries uit. Zo sparen we meer dan ooit, ons nationale tegoed staat op een recordhoogte van 600 miljard euro. 'Tegelijkertijd anticipeerde grootbank ING vorige week al op deze rentedaling met een verlaging van haar spaarrente naar 1,25%. Dus terwijl we doorsparen, wordt ons geld steeds minder waard.'
Om de consument te helpen, pleit De Vries voor een omslag bij de banken. 'We zien nu vooral de banken zelf en hun aandeelhouders profiteren van het beleid van de ECB. Zo boekten de drie huisbanken ING, Rabobank en ABN AMRO het afgelopen jaar respectievelijk winsten van zo’n 6,4 miljard, 5,2 miljard en 2,4 miljard euro. Terwijl de Nederlandse banken wat mij betreft terug moeten naar de basis, en dat is het spaargeld van mensen belonen met een reële rente en dat geld vervolgens gebruiken om leningen en hypotheken te verstrekken. Nu lijken Nederlandse banken vooral uit op winst maken,' aldus de Vries.
De Vries roept de Nederlandse banken dan ook op om hun spaarrentes niet verder te laten zakken, maar juist te verhogen. De Vries: 'Die ruimte ligt er en het zou de Nederlandse consumenten, die vooral sparen bij de drie huisbanken, enorm helpen. En anders doen Nederlandse consumenten er goed aan om nu met hun spaargeld over de grens te kijken. In de rest van Europa liggen de spaarrentes namelijk een stuk hoger, en daar spaar je onder hetzelfde depositogarantiestelsel als in Nederland.'
Ruim negen ton contant geld in auto
Collega’s van de eenheid Landelijke Expertise en Operaties (LX) zagen kort daarvoor een voertuig met Duitse kentekenplaten rijden op de A2. De auto vertoonde verdacht rijgedrag, ging de snelweg af bij Nieuwegein en reed een woonwijk in. De agenten zagen dat de bestuurder een ontmoeting had met een andere persoon. Vanuit een woning werd een grote tas overgedragen. Collega’s van de LX besloten de twee betrokken personen staande te houden en te controleren.
Er werden twee tassen met geld en losse stapels bankbiljetten aangetroffen. Een man van 50 jaar uit Bulgarije en een man van 37 jaar uit Litouwen zijn aangehouden op verdenking van witwassen. Het geld en de auto’s zijn in beslag genomen.
donderdag 17 april 2025
Univé heeft 2024 met een nettowinst van € 21 miljoen afgesloten
De bruto premies zijn ten opzichte van 2023 met 113 miljoen gegroeid naar 779 miljoen. De premieomzet groeide voornamelijk vanwege een toename van het aantal polissen – een stijging van 4,7 procent.
in 2024 ten opzichte van 2023 – en het aantal leden in combinatie met een actief propositie- en premiebeleid. In 2024 hebben de ontwikkelingen op de financiële markten net als in 2023 geleid tot goede beleggingsresultaten. De solvabiliteitsratio van Univé Groep bleef met 265 procent robuust.
'Merendeel Nederlanders overweegt een digitale euro op zak te hebben'
Terwijl er nog geen digitale euro's zijn, laat staan dat ermee afgerekend kan worden, zegt twee derde van de Nederlanders ze wel bij zich te willen hebben.
EU-lidstaten, het Europees Parlement en de Europese Commissie onderhandelen op dit moment over wetgeving die invoering mogelijk moet maken. Behalve dat de eurolanden hiermee een eigentijdse aanvulling krijgen op het bestaande contante geld, zal ook het eerste Europese digitale betaalmiddel zijn als Europees antwoord op de door Amerikaanse bedrijven gedomineerde betaalmarkt.
Maar voordat die digitale euro er is, moet er nog heel wat water door de Rijn, de Loire, de Maas en de Donau stromen, zegt DNB. De EU-landen, het Europees Parlement en de Europese Commissie moeten eerst akkoord gaan met de invoering van het nieuwe betaalmiddel. Wanneer dat precies gebeurt en wat de uitkomst wordt, is nu nog niet bekend. In de tussentijd werken de Europese Centrale Bank (ECB) en de nationale centrale banken in de eurozone aan de techniek, vormgeving en betaalmogelijkheden van deze digitale tegenhanger van contant geld.
Terwijl er dus nog volop wordt gewerkt aan de techniek en de politieke besluitvorming nog moet plaatsvinden, liet DNB onderzoeken of Nederlanders überhaupt wel een digitale euro willen gebruiken. Ze liet daarvoor 2.000 mensen ondervragen uit het panel van onderzoeksbureau Flycatcher dat samenwerkt met veel Nederlandse universiteiten. De deelnemers werd vooraf uitgelegd wat de digitale euro, en dan met name de offline variant (zonder internet), inhoudt.
67 procent van de ondervraagde Nederlanders is in dit onderzoek bereid om digitale euro's te gebruiken. Dat is veel voor een betaalmiddel dat nog niet eens in de kinderschoenen staat.
Een andere belangrijke uitkomst van dit onderzoek is daarnaast dat Nederlandse consumenten over het algemeen geen probleem hebben met een zogenoemde ‘aanhoudingslimiet’ van 3.000 digitale euro’s per persoon. Zo’n limiet bepaalt wat iemand maximaal kan aanhouden om te voorkomen dat mensen dusdanig veel digitale euro's opnemen dat dat de financiële stabiliteit kan bedreigen. Over de aanhoudingslimiet is nog geen beslissing genomen. Ook dat is nog onderdeel van de politieke besluitvorming over de mogelijke invoering van de digitale euro.
Ongeveer een derde van de deelnemers is huiverig om de digitale euro te gebruiken. Deze groep gebruikt ongeacht eventuele budget- of scenariobeperkingen stellig geen digitale euro's. Desgevraagd zegt een meerderheid van de niet-gebruikers de toegevoegde waarde niet te zien van het nieuwe betaalmiddel. Privacy komt niet als doorslaggevende factor naar voren in dit onderzoek. Voor twee derde van de Nederlanders is privacy geen reden om meer of minder gebruik te maken van de digitale euro. Desalniettemin vinden wij privacy(Verwijst naar een externe site) als centrale bank belangrijk.
Ongeveer de helft van de niet-gebruikers verklaart geen behoefte aan digitale euro's te hebben omdat ze er te weinig verstand van hebben. Anderen nemen geen digitale euro’s op zak mee omdat ze het niet vertrouwen als betaalmiddel.
Triodos Bank biedt MKB betere toegang tot financiering dankzij €200 miljoen aan Europese garanties
Sinds 2018 hebben het EIF en Triodos Bank gezamenlijk meer dan €600 miljoen aan kredieten verstrekt aan Europese mkb’ers. Zo kon mede door de garanties voor de culturele en creatieve sector de onafhankelijke filmindustrie in Spanje, België en Duitsland worden gefinancierd. Daardoor konden belangrijke films over arbeidsrechten en democratische waarden zoals vrijheid en gelijkheid worden gemaakt. In Nederland kon met een lening van Triodos Bank, gedekt door een EIF-garantie, de herontwikkeling van Amare worden afgerond. Amare is nu een florerend en bruisend cultureel centrum in Den Haag. Ook een groot aantal sociale ondernemingen uit diverse sectoren, waaronder gezondheidszorg, voeding, e-mobiliteit, circulariteit en onderwijs, heeft op deze manier al financiële steun ontvangen. Voorbeelden hiervan zijn Biopanel, Butterfly Homes, Cyclobility, Ecoalf, Fundacion Oxigeno, Kinderkunstmuseum, Nabeij, Nature snacks, Papito en ProKompassie.
Een aanvulling op een bestaande gemaximeerde garantie uit 2023 stelt Triodos Bank in staat om nog eens 89 miljoen euro aan nieuwe leningen te verstrekken aan mkb’ers die zich richten op sociaal ondernemerschap. Daarnaast wordt een nieuwe niet-gemaximeerde garantie opgesplitst zodat mkb'ers die willen investeren in duurzaamheid en de culturele en creatieve sector meer kunnen lenen. Van deze niet-gemaximeerde garantie die voor duurzaamheid bestemd is, gaat naar verwachting maximaal € 71 miljoen naar groene investeringen door mkb’ers. Het is de eerste keer dat Triodos Bank steun krijgt van het EIF voor dit soort investeringen. Het andere deel van deze garantie is bestemd voor de culturele en creatieve sector, met als doel €43 miljoen aan nieuwe kredieten te creëren. Op dit gebied hebben Triodos Bank en het EIF al mooie resultaten geboekt.
woensdag 16 april 2025
Bekende influencers bestrijden in nieuwe WNL-serie de financiële valkuilen voor jongeren
In De Money Meter gaat presentator Frank van Leeuwen in gesprek met tien bekende gezichten van sociale media en een financieel expert over geldzaken. Kiezen Yup in de Jordaan Kiki Bosman en Daan - ‘Chef’ - van der Lecq voor nú leven, of sparen ze voor later? Geloven ondernemers Kosso, Vic Cle en Channah Koerten in slapend rijk worden, bijvoorbeeld door een flinke lading crypto? Hoe ziet het pensioen van content creators Veerle Hofkens, Chatmo en Ta Joela eruit? En YouTuber Sophie Ousri heeft haar woning binnen, maar lukt dat Paradise Hotel-winnaar Sjorleone ook in deze markt?
In zes afleveringen passeren de meest voorkomende financiële valkuilen voor jongeren de revue. Econoom en universitair docent Charan van Krevel onderscheidt feit van fictie en komt met handige tips.
De zesdelige serie 'De Money Meter' is vanaf woensdag 2 april wekelijks te zien op het YouTube-kanaal van NPO Start en wordt gemaakt door Newbe, in opdracht van Omroep WNL.
Nederland wijzigt belastingverdrag met Duitsland voor grenswerkers
Een belastingverdrag voorkomt dat grenswerkers in zowel het land van wonen als het land waar de werkgever is gevestigd belasting betalen over hetzelfde inkomen. Doorgaans is voor werknemers geregeld dat inkomstenbelasting wordt geheven in het land waar de werkzaamheden fysiek zijn verricht. Als grenswerkers vanuit een ander land werken dan waar de werkgever is gevestigd, dan kunnen er ook heffingsrechten aan dat andere land worden gegeven. Er moet dan bijvoorbeeld belasting worden betaald in zowel het land van wonen voor het deel dat wordt thuisgewerkt, als het land van de werkgever voor het overige deel van het inkomen.
Door de wijziging van het belastingverdrag met Duitsland kunnen grenswerkers jaarlijks maximaal 34 dagen thuiswerken waarbij het heffingsrecht volledig blijft bij het land waar de werkgever is gevestigd. Dit geldt voor zowel medewerkers binnen het bedrijfsleven als binnen de overheid.
De wijziging van het belastingverdrag heeft verschillende voordelen voor grenswerkers. Het inkomen van de grenswerker wordt alleen nog maar in het land van de werkgever belast waardoor minder onzekerheid bestaat over het definitieve netto-inkomen. Daarnaast kunnen ook extra administratieve lasten worden voorkomen, bijvoorbeeld voor het doen van complexe berekeningen voor belastingaangiften in beide landen. In sommige gevallen kan worden voorkomen dat er kosten worden gemaakt voor een belastingadviseur.
Met Duitsland is afgesproken dat er sprake is van een thuiswerkdag als meer dan 30 minuten per dag wordt thuisgewerkt. De wijziging van het belastingverdrag is een eerste stap om de situatie rondom thuiswerken voor grenswerkers te verbeteren.
dinsdag 15 april 2025
Bunq versnelt zijn entree op de Amerikaanse markt
Hierdoor kan bunq in afwachting van haar definitieve banklicentie alvast Amerikaanse gebruikers bedienen met onder andere aandelen en financiële diensten.
Met een Amerikaanse broker-dealervergunning kan bunq naast waardevolle feedback van gebruikers verzamelen, ook een bewezen staat van dienst opbouwen in de Verenigde Staten.
Dankzij de broker-dealervergunning kunnen Amerikaanse gebruikers via bunq investeren in aandelen, beleggingsfondsen en ETF’s. Ook biedt bunq verschillende financiële diensten, waaronder automatische overboekingen naar door FDIC-verzekerde bankrekeningen. Bovendien lanceert de neobank Amerikaanse betaalpassen in samenwerking met Mastercard. bunq richt zich hiermee op de bijna vijf miljoen Europese en Amerikaanse digital nomads die in de Verenigde Staten wonen en/of werken en zich sterk met beide continenten verbonden voelen.
Tegelijkertijd met de aankondiging liet bunq weten voor het tweede jaar op rij winstgevend te zijn. Over het afgelopen jaar maakte de neobank ruim 85 miljoen euro winst, een stijging van 65 procent ten opzichte van 2023.
Op dit moment heeft bunq ruim zeventien miljoen Europese gebruikers en is de neobank actief in dertig verschillende landen.
Autoverzekeringen 15 procent duurder
Diverse verzekeraars passen de premies van hun verzekeringen regelmatig aan. Autoverzekeringen worden er meestal niet goedkoper op, zo is de algehele indruk. Pricewise zette de cijfers van de premies naast elkaar. Daaruit blijkt dat de premies stijgen. De periodieke verhogingen vallen meestal wel mee, maar over een langere periode zorgen de aanpassingen door de verschillende verzekeraars voor een structureel hogere premie.
De premies zijn afgelopen maand maart licht gestegen ten opzichte van een maand eerder, blijkt uit cijfers van Pricewise. Over het geheel stegen de premies met 1,8 procent, berekend op basis van het gewogen gemiddelde. De WA-premie steeg met 5 procent, terwijl die voor allrisk slechts steeg met 0,7 procent. De nieuwgesloten premie voor WA+ daalde zelfs met gemiddeld 1,8 procent. De gemiddelde maandelijkse premiestijgingen zijn meestal relatief klein, maar kan bij een individuele verzekeraar soms fors zijn.
Meerdere kleine maandelijkse aanpassingen van de premie kunnen echter zorgen voor een flinke prijsstijging over een langere periode. Dat blijkt onder meer uit de cijfers van Pricewise, die de maandcijfers vergeleek met die van een jaar eerder. De WA-premie in maart dit jaar was 15 procent hoger dan in maart 2024. Voor de WA+ was de premie 14 procent hoger en voor de allrisk 10 procent. Over het geheel zijn de premies in een jaar met 14,6 procent toegenomen. Ook over meerdere jaren is een stijgende trend zichtbaar.
Duurzaamheidsbeleid pensioenfondsen blijft tekortschieten
De Eerlijke Pensioenwijzer beoordeelt het beleid van de tien grootste Nederlandse pensioenfondsen (in deelnemersaantallen) aan de hand van acht maatschappelijke thema’s. Gemiddeld genomen komen de fondsen uit op een rapportcijfer van een 3,3. De fondsen hebben daarmee geen vooruitgang geboekt ten opzichte van 2022. Ook toen beoordeelde de Eerlijke Pensioenwijzer het beleid van de fondsen en kwam het gemiddelde uit op een 3,3. Esther Bijl, namens PAX woordvoerder van de Eerlijke Pensioenwijzer: 'De pensioenfondsen zijn relatief grote spelers op de internationale kapitaalmarkt. Zij kunnen hun invloed gebruiken om de bedrijven waarin ze (willen) beleggen, motiveren om te verduurzamen. Het onderzoek laat zien dat zij hier nog onvoldoende beleid op hebben.'
Eén van de conclusies van het onderzoek is dat er nog te weinig aandacht is voor de rol die toeleveranciers en onderaannemers van bedrijven spelen bij verduurzaming. Veel pensioenfondsen verwachten van de bedrijven waarin zij beleggen dat deze zich aan de OESO-richtlijnen houden, waardoor ze ook automatisch belangrijke ESG-criteria opnemen in hun beleid. Maar de fondsen vragen zelden aan bedrijven om ESG-criteria op te nemen in de contracten met onderaannemers en/of toeleveranciers.
Bijl: 'We zien dat er vaak iets mis gaat in de internationale waardeketen. Denk hierbij aan onderaannemers of toeleveranciers die betrokken zijn bij ontbossing, mensenrechtenschendingen of belastingontwijking. Bedrijven moeten controleren of er in de waardeketen geen misstanden plaatsvinden, en hier hebben de investeerders in deze bedrijven ook een belangrijke rol. Helaas zegt slechts één van de onderzochte pensioenfondsen, Pensioenfonds Detailhandel, hier iets over in zijn beleid.'
Daarnaast scoren alle fondsen nog altijd een onvoldoende voor hun beleid ten aanzien van wapens en wapenhandel. Positief is dat alle fondsen controversiële wapens (zoals nucleaire, chemische en biologische wapens of clustermunitie) uitsluiten. Echter, geen van de fondsen zegt in zijn beleid iets over de bestemming van wapenleveranties. Verder kunnen de onderzochte fondsen hun beleid ten aanzien van klimaatverandering nog aanzienlijk verbeteren. Hoewel meerdere fondsen (ABP, PFZW, PME en PMT) in de afgelopen jaren hun beleggingen in olie- en gasbedrijven hebben verkocht, zegt het beleid van de meeste fondsen niets over het uitsluiten van bedrijven die, hoewel ze geen fossiele brandstoffen winnen, deze wel op grote schaal gebruiken.
Positief is dat pensioenfondsen over het algemeen genomen beter scoren op sociale thema’s. Vier fondsen (BPL Pensioen ABP, PFZW en PMT) scoren een voldoende of hoger op arbeidsrechten; vijf fondsen (ABP, BPL Pensioen, Pensioenfonds Detailhandel, Pensioenfonds Horeca en Catering en Pensioenfonds Vervoer) scoren een voldoende op mensenrechten.
Met de publicatie van het onderzoek wil de Eerlijke Pensioenwijzer pensioenfondsen aanmoedigen om het geld van hun pensioendeelnemers op een verantwoordelijke en duurzame manier te beleggen, zonder te investeren in bedrijven die schade veroorzaken aan mens, dier en natuur. Bedrijven waarin pensioenfondsen beleggen, alsook hun toeleveranciers, moeten daarom kunnen aantonen dat zij relevante internationale verdragen, duurzaamheidsstandaarden en -initiatieven erkennen en actief naleven. Ook laat het onderzoek aan de pensioendeelnemers zien hoe hun fonds scoort ten opzichte van andere fondsen. Het is de vierde keer dat het beleid van de pensioenfondsen wordt beoordeeld.
maandag 14 april 2025
Na jarenlange krimp aanzienlijke groei van securitisaties in 2024
Bij De Nederlandsche Bank stellen we onafhankelijk statistieken op over de Nederlandse financiële sector en economie. Dit artikel is gebaseerd op die cijfers. Meer informatie over onze statistieken en alle dashboards vind je op de Statistiek homepage.
Die toename van uitstaande securitisaties was het gevolg van € 7,8 miljard aan uitgiftes. Omdat in 2024 ook voor € 4,7 miljard werd afgelost, kwam de groei uit op € 3,1 miljard.
Wat zijn securitisaties en gedekte obligaties?
Om afgesloten leningen te (her)financieren of de risico's daarvan over te dragen, kunnen kredietverstrekkers geld ophalen door obligaties aan beleggers te verkopen. Dat kan vooral in de vorm van securitisaties of gedekte obligaties.
Onder securitisaties wordt hier verstaan de bundeling van eerder verstrekte leningen en de herverpakking daarvan als obligaties via speciaal daarvoor opgerichte ondernemingen. In Nederland gaat het daarbij overwegend om woninghypotheken. Terugbetaling aan beleggers in deze securitisaties is gebaseerd op claims op de onderliggende woninghypotheken.
Gedekte obligaties (‘covered bonds’) zijn door banken uitgegeven obligaties met – in Nederland – woninghypotheken als onderpand. Beleggers in deze obligaties hebben in tegenstelling tot bij securitisaties niet alleen een claim op het onderpand (de woninghypotheken), maar eerst ook op de bank.
Zowel securitisaties als gedekte obligaties kunnen aan beleggers worden verkocht (extern geplaatst) of zelf worden gehouden (intern geplaatst). Zelf gehouden obligaties kunnen worden gebruikt als onderpand, bijvoorbeeld voor het verkrijgen van leningen van centrale banken.
De securitisatiemarkt kan een rol spelen in een Europese kapitaalmarktunie ter stimulering van investeringen, zoals genoemd in het Draghi-rapport ‘the future of European competitiveness’. Met securitisaties kunnen namelijk risico's worden gespreid en kan geld worden vrijgemaakt voor nieuwe investeringen.
Sinds 2007 daalden de uitstaande securitisaties sterk. Dat had mede te maken met de belangrijke rol die securitisaties, met name in de Verenigde Staten, speelden in de financiële crisis. Zo bleken securitisaties te complex geworden waardoor risico’s onvoldoende zichtbaar waren (zoals van de zogenoemde ‘rommelhypotheken’). Bovendien gaven zij verkeerde prikkels, zoals het zoveel mogelijk verstrekken van leningen vanwege de daarbij behorende provisie-inkomsten, ongeacht de kredietkwaliteit.
Als reactie daarop werden verschillende maatregelen genomen. Voor beleggers werden bijvoorbeeld hogere kapitaalseisen ingesteld, terwijl het voor de oorspronkelijke kredietverstrekkers onder meer verplicht werd om een deel van de securitisaties zelf te houden. Omdat er daarnaast ook andere, aantrekkelijkere financieringsalternatieven beschikbaar kwamen, zoals gunstige leningen bij de Europese Centrale Bank (ECB) en gedekte obligaties, werden securitisaties in de loop van de jaren steeds minder gewild.
Tot nu, want voor het eerst sinds 2007 was er afgelopen jaar dus een substantiële groei van de uitstaande Nederlandse securitisaties die aan beleggers zijn verkocht.
Bij deze toename spelen vooral niet-bancaire partijen die de laatste jaren de securitisatiemarkt hebben betreden een rol. Dat zijn met name financiers van zogeheten ‘buy to let’ (verhuur)-hypotheken, consumentenleningen en autoleases. Hierdoor namen securitisaties die betrekking hebben op deze leningen toe.
Kraken start samenwerking met Mastercard om cryptobetalingen wereldwijd toegankelijker te maken
Dankzij deze samenwerking kunnen klanten van Kraken in Europa en het Verenigd Koninkrijk binnenkort hun cryptovaluta gebruiken bij meer dan 150 miljoen winkels wereldwijd waar Mastercard geaccepteerd wordt. Dit wordt mogelijk gemaakt door een reeks innovatieve betaaloplossingen die de gebruikerservaring eenvoudiger, veiliger en breder toegankelijk maken.
De samenwerking bouwt voort op het succes van Kraken Pay, een recent gelanceerde functie waarmee gebruikers snel en wereldwijd betalingen kunnen doen in meer dan 300 crypto- en fiatvaluta’s. In slechts drie maanden tijd hebben al meer dan 200.000 klanten hun persoonlijke Kraktag geclaimd – een unieke gebruikersnaam waarmee ze eenvoudig geld kunnen versturen, waar ook ter wereld.
Als onderdeel van het partnerschap zal Kraken binnenkort zowel fysieke als digitale betaalkaarten introduceren. Hiermee wil het platform het dagelijks gebruik van crypto verder stimuleren en de praktische inzetbaarheid van digitale valuta vergroten.
vrijdag 11 april 2025
ING verlaagt haar spaarrente, wie volgt?
Anderhalf jaar lang konden spaarders bij ING rekenen op een spaarrente van 1,50% over de eerste € 10.000 aan spaartegoed. Maar daar komt binnenkort verandering in. Dan krijgen ING-klanten nog maar 1,25% spaarrente over hun tegoed. Spaargeld vanaf € 10.000 levert vanaf dan slechts 1,00% op. De ING is hiermee de eerste van de drie Nederlandse grootbanken die haar spaarrente verlaagt. Waarom kiest ING hier juist nu voor? “De ING verlaagt haar spaarrente per 18 april aanstaande, één dag na het volgende rentebesluit van de Europese Centrale Bank,” legt De Vries uit. “Hiermee sorteert de ING voor op een nieuwe renteverlaging van de ECB.”
Wat betekent deze stap van ING voor de Nederlandse spaarmarkt? 'We zitten in de bijzondere situatie dat we meer sparen dan ooit, maar in vergelijking met de rest van Europa tegen de laagste spaarrente,' aldus De Vries. Op dit moment zijn Nederlandse spaarders goed voor een recordbedrag van 494 miljard euro aan spaartegoed. Het feit dat de inflatie in Nederland hoog blijft (3,7% in maart versus 2,2% in Europa) wakkert die spaarwoede nog verder aan.
Een groot deel van ons spaargeld staat bij de drie Nederlandse grootbanken ING, ABN AMRO en Rabobank. Zij hanteren al anderhalf jaar een spaarrente van 1,50% tot 1,70%. Ondertussen ligt de hoogste variabele spaarrente binnen Europa op 2,50%. En toch durft ING haar spaarrente nu te verlagen.
Het gebrek aan concurrentie en onzekerheid over de economische toekomst, spelen ING hier volgens De Vries in de kaart. Toch kun je als spaarder wel wat doen aan je lage spaarrente én tegelijkertijd meewerken aan een beter spaarklimaat in Nederland. 'Breng je spaargeld onder bij een andere bank, liefst over de grens. In Europa spaar je veilig onder hetzelfde depositogarantiestelsel als wij in Nederland kennen. Bovendien krijg je dan een hogere spaarrente tot wel 2,50%, dat is twee keer zo veel als bij de ING. Massaal elders gaan sparen, is de beste manier om de Nederlandse spaarmarkt wakker te schudden.'
Na gesprekken met ACM betaalt International Card Services te hoge vergoedingen voor ICS Go Card terug
Als een consument betaalt met een betaalkaart, betaalt de bank van de winkelier een vergoeding aan de bank van de consument. Dit heet de afwikkelingsvergoeding. Betaalkaarten, zoals een debitcard (pinpas) en creditcard (kredietkaart), vallen onder Europese regels die maximale afwikkelingsvergoedingen per type kaart voorschrijven. Dit voorkomt onnodig hoge kosten voor winkeliers en consumenten.
ICS heeft de ACM zelf geïnformeerd dat zij de Go Card onterecht als kredietkaart had geclassificeerd, terwijl deze niet voldeed aan de wettelijke definitie. Hierdoor ontving ICS te hoge afwikkelingsvergoedingen voor betalingen met deze kaart van banken.
Na gesprekken met de ACM heeft ICS toegezegd verschillende maatregelen te nemen:
ICS zal de te veel ontvangen afwikkelingsvergoedingen terugbetalen aan banken (als contractuele wederpartij), met de voorwaarde dat ICS geen financieel voordeel overhoudt.
ICS haalt de Go Card versneld uit de markt en informeert kaarthouders hierover.
ICS neemt compliance-maatregelen om ervoor te zorgen dat dit niet opnieuw gebeurt.
Toezicht ACM op betaalverkeer
donderdag 10 april 2025
Europese Investeringsbank Groep en ABN AMRO, ruim € 1 miljard beschikbaar voor mkb-leningen
In het kader van deze overeenkomst verleent de EIB-Groep een garantie op een portefeuille van 1 miljard euro aan Nederlandse mkb-leningen, en zegt ABN AMRO toe om maximaal 1,2 miljard euro aan nieuwe financiering tegen gunstige rentetarieven te verstrekken aan het mkb. De nieuwe financiering is bedoeld om economische groei te ondersteunen en duurzaamheidsprojecten in Nederland te stimuleren, en daarmee de transitie naar klimaatneutraliteit te bevorderen.
Als onderdeel van zijn missie om de EU-beleidsdoelstellingen te ondersteunen, richt de EIB-Groep zich onder andere op het verbeteren van toegang tot kapitaal voor innovatieve bedrijven binnen en buiten Europa. Bedrijven in de midcap- en mkb-sector vormen een van de belangrijkste onderdelen van de economie, zowel in Nederland als in Europa en de rest van de wereld. Deze bedrijven scheppen banen en zijn de motor achter economische ontwikkeling en innovatie. De nieuwe financiering die met deze transactie beschikbaar komt, is deels bestemd voor duurzaamheidsprojecten, en ondersteunt daarmee de transitie naar klimaatneutraliteit en een duurzame samenleving.
Na afronding van de synthetische securitisatie van de transactie zal het kredietrisico op een portefeuille van 1 miljard wuro door het EIF gegarandeerd worden, voor zover dit boven de ‘first loss’ positie uitstijgt die door ABN AMRO wordt behouden. Het EIF krijgt op zijn beurt voor een deel van de tranches een contra-garantie van de EIB. De portefeuille bestaat uit leningen aan zowel mkb- als midcap-klanten van ABN AMRO in Nederland. Door deze transactie verwacht ABN AMRO bij de afronding ervan een vermindering van haar risicogewogen activa te realiseren van circa € 650 miljoen. Deze transactie betekent een verdere uitbreiding van de capaciteiten van ABN AMRO op het gebied van capital management.