vrijdag 13 maart 2026

Europees betalingssysteem Wero nu ook inzetbaar voor Belgische webshops

Het Europese betaalplatform Wero kan voortaan ook worden gebruikt voor online aankopen bij Belgische webwinkels, zo werd recent aangekondigd. Tot nu toe konden Belgische klanten Wero vooral gebruiken voor onmiddellijke betalingen tussen particulieren via hun bankapps, maar die functionaliteit wordt nu uitgebreid naar e-commerce.  

Wero is een betaaloplossing ontwikkeld door de European Payments Initiative (EPI) met als doel een snelle, eenvoudige en grensoverschrijdende Europese betaalmethode te bieden die minder afhankelijk is van Amerikaanse spelers zoals Visa en Mastercard.  

België is na Duitsland de tweede Europese markt waar onlinebetalingen via Wero live zijn gegaan. Grote banken zoals ING België, KBC en BNP Paribas Fortis hebben inmiddels de ondersteuning voor webwinkeltransacties met Wero ingevoerd, en ook andere instellingen zijn bezig deze functionaliteit te activeren.  

De eerste online betaling via Wero in België is al verwerkt: de Belgische Rode Kruis-Vlaanderen accepteerde onlangs een donatie via deze nieuwe betaalmethode, waarmee de praktische invoering verder wordt geïllustreerd.  

Door Wero voor webshops toegankelijk te maken, kunnen consumenten met een Europese bankrekening en een Wero-compatibele app online aankopen doen zonder traditionele kaartbetalingen te gebruiken — de betaling verloopt rechtstreeks van rekening naar rekening in realtime.  

donderdag 12 maart 2026

ALLSAFE opent in Almere locatie voor verhuur bankkluizen

ALLSAFE, topspeler in mini-opslag en andere ruimteoplossingen, heeft in Almere zijn tweede locatie geopend voor de verhuur van bankkluizen. Bij de vestiging aan de Oliemolenstraat 10 zijn zo’n 1600 kluisjes beschikbaar om waardevolle spullen op te slaan. De belangrijkste reden voor consumenten om te kiezen voor een professionele kluis is dat hun spullen daar veiliger zijn voor een inbraak of water- en brandschade, zo blijkt uit onderzoek van ALLSAFE in samenwerking met 100%NL.

ALLSAFE heeft in Almere zijn tweede locatie geopend voor de verhuur van bankkluizen. De belangrijkste reden voor consumenten om te kiezen voor een professionele kluis is dat hun spullen daar veiliger zijn voor inbraak of water- en brandschade. Klik op de foto om het rechtenvrije beeld in hoge resolutie te downloaden. 

Veiligheid is een belangrijke reden dat mensen waardevolle eigendommen buitenshuis willen bewaren. In het onderzoek geeft twee derde van de ruim 500 respondenten aan dat het wegnemen van angst om spullen te verliezen door inbraak of schade, zoals brand of waterschade de belangrijkste reden is om een bankkluis te huren. In Almere is de kans op een woninginbraak relatief hoog ten opzichte van andere gemeenten in Flevoland. Het aantal geregistreerde inbraken is volgens de politie in 2025 voor het derde opeenvolgende jaar gestegen tot 388 inbraken, terwijl Almere in 2024 al het hoogste woninginbraakrisico had van Flevoland: gemiddeld 13,3 inbraken per 10.000 woningen.

Volgens ALLSAFE-oprichter Eric Stubbé is Almere een zeer geschikte locatie voor de verhuur van bankkluizen. “De vraag naar veilige, flexibele opslag voor écht kostbare bezittingen is de afgelopen jaren sterk gestegen. Er is veel vraag van onze klanten om spullen met emotionele en financiële waarde, zoals digitale harde schijven met foto’s of video’s, geboorteaktes of juwelen, veilig te bewaren. Almere is de snelst groeiende gemeente van Nederland waar bovendien veel mensen met verschillende achtergronden en uit diverse culturen wonen, die graag een veilige plek zoeken voor bezittingen met een grote emotionele waarde.”

Stubbé geeft aan dat veel thuiskluizen onvoldoende bescherming bieden tegen professionele inbrekers. “Zonder juiste certificering en verankering kunnen thuiskluizen relatief eenvoudig worden geopend of zelfs meegenomen. Bovendien zijn ze meestal niet bestand tegen een woningbrand. Een echt goed alternatief is er lang niet geweest, aangezien de bekende banken jaren geleden zijn gestopt met de verhuur van kluisjes en de alternatieven vaak niet voldoen aan de huidige wensen van de consument. Die wil veilig en discreet op vrijwel elk moment toegang hebben tot de kluis. De oude bankkluizen bieden dit niet aan, want ze voldoen niet meer aan de huidige veiligheidswensen en passen niet binnen het bankenconcept van de 21e eeuw.”

ALLSAFE heeft er daarom voor gekozen om juist in te zetten op de veiligheid en toegankelijkheid van de kluisjes. Stubbé: “Bij ons rijd je discreet en anoniem met de auto ons pand binnen, tot vlak bij De Kluis. De kluisruimte zelf is voorzien van de meest geavanceerde beveiliging. Onze kluis heeft de hoogste beveiligingsnorm in Nederland en is daarmee zelfs beter beveiligd dan traditionele bankkluizen. Je kunt de kluis maar met één persoon tegelijk betreden, terwijl onze beveiligingsdienst live meekijkt. Toegang verloopt volledig automatisch en werkt via een geavanceerd en modern toegangscontrolesysteem met pas-, code- én handpalmscan. Daarmee garanderen wij een volledig veilige onbemande toegang en zijn de kluizen zes dagen per week zonder afspraak toegankelijk tijdens kantooruren.”

Aangifte doen als ondernemer over crypto?

Ben je ondernemer voor de inkomstenbelasting en bezit je crypto? Dan is het goed om te weten hoe je dat aangeeft in je belastingaangifte. Bepaal daarvoor of je crypto bij je zakelijke - of privévermogen horen. Hoe je crypto als ondernemer aangeeft, lees je in dit artikel.

Gebruik je je zakelijke vermogen om te beleggen in crypto? Dan horen je cryptobezittingen bij je zakelijke vermogen. Je geeft deze aan in box 1.

Crypto hoort ook bij het ondernemingsvermogen als de aankoop of verwerving van crypto onderdeel is van je normale bedrijfsuitoefening. Bijvoorbeeld omdat je voor een geleverde dienst wordt betaald in crypto. Word je betaald in crypto? Dan moet je de waarde omrekenen naar euro’s. Dit omgerekende bedrag reken je tot je omzet.

Cryptobezittingen die tot het ondernemingsvermogen behoren, tellen mee in de winst uit onderneming. Je betaalt er belasting over in box 1. De crypto verwerk je in de balans. Op de balansdatum waardeer je de crypto op kostprijs of lagere marktwaarde. Wissel je crypto om met winst of verlies? Dit verwerk je in de winst- en verliesrekening.

Valt de aankoop van crypto niet binnen je normale bedrijfsuitoefening? Dan is de crypto onderdeel van je privévermogen. Je geeft het aan in box 3 als je totale vermogen boven de € 37.395 komt. Of met fiscaal partner boven de € 74.790. Dit heeft te maken met de inkomensafhankelijke regelingen, zoals huurtoeslag en zorgtoeslag. Belasting betaal je pas vanaf het moment dat je boven het heffingsvrije vermogen komt. Voor 2025 geldt een heffingsvrij vermogen van € 57.684, of € 115.368 wanneer je een fiscaal partner hebt.

Waar je de waarde van je crypto voorheen optelde bij je overige bezittingen in box 3, is er nu een apart veld in de aangifte om crypto aan te geven. Je geeft cryptobezittingen aan onder ‘Bankrekeningen en overige bezittingen’. Hier vul je de waarde in van je crypto op 1 januari 2025 om 00:00 uur.

Door Europese regelgeving (DAC8) ontvangt de Belastingdienst vanaf belastingjaar 2026 van de platforms gegevens en transacties van hun klanten. Deze gegevens krijgt de Belastingdienst voortaan elk jaar na afloop van het jaar. Belastingdiensten van verschillende landen gaan die gegevens met elkaar uitwisselen. De Belastingdienst gebruikt de gegevens voor dienstverlening en toezicht. Voor cryptobezitters verandert er niets aan de belastingaangifte of wat zij moeten betalen of terugkrijgen.

woensdag 11 maart 2026

Achmea boekt hoger resultaat en sluit strategische periode succesvol af

Verzekeraar Achmea heeft in 2025 sterke financiële resultaten geboekt. Het operationeel resultaat steeg met 7 procent naar €938 miljoen, terwijl het nettoresultaat uitkwam op €1,2 miljard. De groei werd vooral gedreven door sterke prestaties bij Schade & Inkomen, Internationaal en Reinsurance.

Ook het premievolume nam toe. Dat steeg met 11 procent naar €27,5 miljard, met groei in alle segmenten en een pensioen buy-out. Het beheerd vermogen bleef stabiel op €260 miljard.

De solvabiliteit van Achmea verbeterde naar 193 procent, tegenover 182 procent eind 2024. Door een vandaag aangekondigde herverzekering van het langlevenrisico stijgt deze ratio pro forma met nog eens 11 procentpunt. De Operational Free Capital Generation bedroeg €504 miljoen, in lijn met de ambities van de verzekeraar.

Volgens Achmea helpt het bedrijf jaarlijks miljoenen klanten. Zo verwerkt het zorgbedrijf ruim een half miljard zorgdeclaraties per jaar, hielp de schadeafdeling 730.000 klanten bij herstel en ondersteunde alarmcentrale Eurocross circa 600.000 mensen met noodmeldingen.

Bij Schade & Inkomen steeg het operationeel resultaat naar €391 miljoen (+30%), mede door premiegroei en lagere schadelasten. Het premievolume in de internationale activiteiten groeide naar €2,2 miljard, terwijl het operationeel resultaat daar verdubbelde naar €98 miljoen.

Het zorgbedrijf in Nederland behaalde een operationeel resultaat van €249 miljoen, terwijl het resultaat bij Reinsurance steeg naar €84 miljoen. De activiteiten rond oudedagsvoorzieningen noteerden een operationeel resultaat van €43 miljoen.

Met de jaarcijfers sluit Achmea zijn strategische periode 2021-2025 af. Volgens bestuursvoorzitter Bianca Tetteroo zijn de doelstellingen voor deze periode ruimschoots gehaald, waaronder een operationeel resultaat van €650-750 miljoen, een kapitaalgeneratie van €500 miljoen en een solvabiliteit boven 165 procent.

Op het gebied van duurzaamheid behaalde Achmea zijn doel om 10 procent van de eigen beleggingen in impactinvesteringen te steken eerder dan gepland. Eind 2025 bedroeg dit aandeel 12,2 procent, goed voor circa €4,7 miljard.

Achmea wil de komende jaren verder groeien onder de strategie Achmea Next Level. De verzekeraar zet daarbij onder meer in op datagedreven dienstverlening, kunstmatige intelligentie, internationale groei en versterking van de positie op de Nederlandse markt.

Revolut verwelkomt 1,5 miljoen particuliere klanten in Nederland

Revolut heeft de grens van 1,5 miljoen particuliere klanten in Nederland heeft bereikt. Pas begin 2025 werd de grens van 1 miljoen klanten doorbroken. Maandelijks verwelkomt de bank ongeveer 50.000 nieuwe gebruikers. Het totale aantal maandelijkse transacties is in korte tijd gestegen naar 30 miljoen, een toename van 10 miljoen sinds januari 2025.

Ook opvallend is de verschuiving naar binnenlands gebruik: van de ruim 13,5 miljoen kaartbetalingen per maand vindt inmiddels de ruime meerderheid plaats in Nederland. Daarnaast groeit het vertrouwen in de spaarproducten van de digitale bank explosief; het totale Nederlandse spaarsaldo nadert de grens van €1 miljard, een stijging van maar liefst 60% ten opzichte van vorig jaar.

De groei in Nederland staat niet op zichzelf. Gelijktijdig met het succes in Nederland viert Revolut het bereiken van 1 miljoen klanten in België. 

Revolut is vastbesloten om dit groeitempo in de regio vast te houden als onderdeel van de
wereldwijde missie om 100 miljoen klanten te bedienen in 2027. 

Mirjam van Praag treedt terug als commissaris DNB

Mirjam van Praag treedt per 1 maart 2026 terug als lid van de raad van commissarissen van De Nederlandsche Bank (DNB). Omdat zij sinds 2025 een andere hoofdfunctie bekleedt, maakt ze ruimte in haar portefeuille nevenwerkzaamheden voor activiteiten die passen bij ondernemerschap en innovatie.

Mirjam van Praag maakte sinds 1 oktober 2020 deel uit van de raad van commissarissen. Zij vervulde daarin onder meer de rol van voorzitter van de toezichtcommissie.

Voorzitter van de raad van commissarissen Martin van Rijn: “Mirjam van Praag heeft zich de afgelopen jaren met grote deskundigheid en betrokkenheid ingezet voor DNB. In haar rol als voorzitter van de toezichtcommissie heeft zij een waardevolle bijdrage geleverd aan het werk van de raad. Wij zijn haar daarvoor zeer dankbaar en wensen haar alle succes bij het vervolg van haar loopbaan.”

dinsdag 10 maart 2026

Boete Lynx voor overtreding reclameregels

De Autoriteit Financiële Markten (AFM) heeft op 17 april 2025 een bestuurlijke boete van € 300.000 opgelegd aan Lynx B.V. (Lynx) vanwege het meermaals overtreden van regels over reclame-uitingen in de periode van 1 december 2023 tot en met 19 maart 2024. Bij het besluit om Lynx een boete op te leggen heeft de AFM nadrukkelijk meegewogen dat eerdere waarschuwingen niet het gewenste effect hebben gehad, al is het boetebedrag gematigd vanwege onder andere de constructieve houding van Lynx gedurende het onderzoek.

Beleggingsondernemingen, zoals Lynx, hebben de plicht ervoor te zorgen dat hun reclame-uitingen correct zijn. Ook moeten zij duidelijk aangeven welke risico’s verbonden zijn aan een beleggingsdienst, zeker als zij de mogelijke voordelen aanprijzen. In meerdere onderzochte uitingen en op de website gebeurde dat niet: de risico-indicatie stond in kleinere letters dan de rest van de tekst en het kleurcontrast met de achtergrond was te laag. Dit is in strijd met de regels.

Lynx richt zich op execution only-(retail)beleggers die actief willen handelen. Voor iedere belegger is informatie over risico’s cruciaal om mogelijke financiële gevolgen te begrijpen. Het niet naleven van de reclamevoorschriften is daarom ernstig, zeker omdat de overtredingen plaatsvonden over een langere periode: van 1 december 2023 tot en met 24 februari 2024 en opnieuw op 19 maart 2024.

Laura van Geest, bestuursvoorzitter AFM: “Ondernemingen moeten ervoor zorgen dat hun communicatie correct, duidelijk en niet-misleidend is. Wie voordelen benadrukt, moet ook risico’s duidelijk en zichtbaar maken. Wij zien scherp toe op naleving van deze regels en grijpen in waar nodig om het vertrouwen van consumenten in de financiële sector te beschermen.”

In haar besluit om aan Lynx een boete op te leggen heeft de AFM ook de toezichthistorie meegewogen. Daarbij speelt een rol dat er in het verleden door de AFM aan Lynx meerdere waarschuwingen zijn gegeven. Ondanks deze waarschuwingen, heeft de AFM opnieuw overtredingen geconstateerd.

KBC onder vuur om nieuwe verzekering tegen phishing

KBC komt onder kritiek te staan na de lancering van een verzekering die klanten moet beschermen tegen financiële schade door phishing. Het voorstel stuit op weerstand omdat het lijkt alsof de bank de verantwoordelijkheid voor phishing-gevallen bij de klant legt, in plaats van deze zelf te voorkomen.  

Beveiligingsexpert Mathieu Verschraege (citaat via VRT) vindt dat het niet de taak van de klant is om een verzekering te moeten afsluiten, maar juist van de bank om betere bescherming tegen phishing in te bouwen. Volgens hem is het idee dat je extra betaalt om gevrijwaard te worden van phishing “omgekeerd” – de bank moet ervoor zorgen dat je geen slachtoffer wordt.  

De verzekering van KBC kost ongeveer €7 per maand (ongeveer €84 per jaar) bovenop de gewone bankkosten. In ruil daarvoor biedt ze een vergoeding bij oplichting, fraude of identiteitsdiefstal die varieert van €100 tot maximaal €25.000 per schadegeval.  

Test-Aankoop uit kritiek op de verzekering: volgens woordvoerder Laura Clays is het onzeker of klanten hun geld altijd terugkrijgen. De voorwaarden bevatten bepalingen die ervoor kunnen zorgen dat schade niet volledig wordt vergoed, en de maximale dekking is volgens haar in veel gevallen te laag – er zijn veel fraudegevallen met hogere verliezen.  

Daarnaast bestaat volgens consumentenorganisaties al een wettelijke verplichting voor banken om phishing-schade terug te betalen wanneer klanten kunnen aantonen dat ze geen grove nalatigheid hebben begaan. Hoewel banken vaak zeggen dat klanten in die gevallen nalatig waren, blijkt uit klachten veelal dat het voor slachtoffers niet duidelijk was dat het om phishing ging.  

Critici merken op dat ook bij andere grote banken zoals Belfius soortgelijke problemen voorkomen: klanten krijgen volgens hen vaak geen vergoeding als zij slachtoffer worden van phishing, wat de aantrekkingskracht van verzekeringen vergroot – juist omdat mensen bang zijn hun geld kwijt te raken.  

maandag 9 maart 2026

Spaargeld over de grens groeit 26% – Nederland Europees koploper

Nederlandse spaarders bleven ook in 2025 steeds vaker kiezen voor spaarrekeningen bij buitenlandse banken binnen de eurozone. Uit cijfers van de Europese Centrale Bank (ECB) blijkt dat banktegoeden in andere eurolanden in 2025 met 26,5% zijn gegroeid (naar € 21,5 miljard), tegenover een groei van 6,0% bij Nederlandse banken (naar € 637,7 miljard).

Vanaf het einde van 2020 (€ 4,6 miljard) groeide het volume aan banktegoeden in andere eurozonelanden met ongeveer 370%. Het aandeel in het totaal van Nederlandse huishoudens steeg daarmee in 2025 voor het eerst tot boven de drie procent (3,26%).

Volgens Raisin, marktleider in sparen in andere landen binnen de EU en EER, vergelijken spaarders steeds vaker meerdere aanbieders en spreiden zij hun spaargeld over verschillende banken en landen. Nederlandse huishoudens hebben ondertussen gemiddeld rond de € 2.550 aan banktegoeden in andere eurolanden staan. Dit is meer dan in andere grote economieën in de eurozone.

Waar in Nederland in 2020 net iets meer dan € 9 per € 1.000 aan banktegoeden in andere eurolanden stond, is dit eind 2025 gestegen naar rond de € 32,5 per € 1.000. In de statistieken van de Europese Centrale Bank zijn spaartegoeden van banken uit niet-eurolanden, zoals Noorwegen en Zweden, nog niet meegenomen.

vrijdag 6 maart 2026

Triodos Bank bovenaan Eerlijke Bankwijzer 2026

In de nieuwe beleidsupdate van de Eerlijke Bankwijzer komt Triodos Bank als beste uit de vergelijking met zeven andere Nederlandse banken. Het duurzaamheidsbeleid van Triodos Bank wordt gemiddeld beoordeeld met een 9,4 (2023: 8,2). Ten opzichte van de vorige beoordeling is vooral de score op het gebied van gendergelijkheid flink verbeterd. Op de thema’s biodiversiteit, dierenwelzijn, mensenrechten en wapens behaalt Triodos Bank een 10. 
 
Het rapport van De Eerlijke Bankwijzer is de twintigste update van het periodieke onderzoek naar het krediet- en beleggingsbeleid van acht Nederlandse banken. Het doel is om inzichtelijk te maken hoe Nederlandse banken scoren op zes duurzaamheidsthema’s en één risicosector en hen aan te sporen beleid op te nemen om maatschappelijk en verantwoord te ondernemen en beleggen.
 
Triodos Bank behaalt op de thema’s belastingen, biodiversiteit, dierenwelzijn en gendergelijkheid hogere scores ten opzichte van de vorige beleidsupdate. Dit is het gevolg van verduidelijkt en verbeterd krediet- en beleggingsbeleid. Zo geven we nu bijvoorbeeld expliciet aan wat we verwachten van diervriendelijke landbouw als het gaat om dierenvervoer en het natuurlijk gedrag van dieren. Ook stellen we hogere eisen aan het beleid van grote bedrijven op het gebied van gelijkheid, diversiteit en inclusie, evenals aan hun klachtenprocedures.

Volgens algemeen directeur Daniël Köhler van Triodos Bank Nederland zijn de goede scores een erkenning voor de missie van de bank. Triodos financiert uitsluitend initiatieven die bijdragen aan positieve culturele, ecologische en sociale verandering, met het geld van klanten die daar bewust voor kiezen. “De Eerlijke Bankwijzer speelt een belangrijke rol om duurzaamheid onder de aandacht te houden en banken te stimuleren om niet alleen mooie beloften te doen, maar ook daadwerkelijk in actie te komen. Uiteraard zijn wij trots op onze scores. Ze vormen een goede afspiegeling van onze toewijding om elke dag de belofte aan onze klanten waar te maken: hun geld op een duurzame en transparante manier laten bijdragen aan positieve verandering."
 
“We zijn blij met deze erkenning en zien het als een aanmoediging. Al 45 jaar zetten wij ons in om het financiële systeem van binnenuit te hervormen. Het financiële systeem van nu focust vooral op wat snel winst oplevert en houdt nog te weinig rekening met planetaire grenzen en het welzijn van mensen op de lange termijn. Als we het systeem anders inrichten, kunnen we zorgen dat duurzaamheid niet alleen iets van koplopers is, maar de norm wordt. Ons doel is dat de financiële sector als geheel bijdraagt aan een eerlijke en duurzame toekomst voor iedereen.”

Banken scoren slechter op duurzaamheidsbeleid, Rabobank scoort het laagst

Bij vijf van de acht onderzochte banken gaan de scores voor duurzaamheidsbeleid omlaag. In vergelijking met het laatste Bankwijzer-onderzoek uit 2023 gaan de scores van banken flink achteruit op de thema’s mensenrechten, wapens, biodiversiteit en klimaatverandering. Rabobank zakt van gemiddeld een 7 naar een 5 en is daarmee de grootste daler en staan daarmee onderaan de ranglijst. Alleen Triodos en Bunq maken significante verbeteringen in hun beleid. Dit blijkt uit het nieuwe onderzoek van de Eerlijke Bankwijzer dat vandaag gepubliceerd wordt.

Valerie Schreur, projectleider Eerlijke Bankwijzer: ‘Het valt ons behoorlijk tegen dat de scores over de hele linie dalen. Het is ook teleurstellend dat banken nog steeds onvoldoende eisen stellen voor gendergelijkheid bij de bedrijven waarin zij investeren. Banken dienen te eisen dat bedrijven mannen en vrouwen gelijk behandelen en belonen. 5 van de 8 banken scoren hier nog steeds slecht op. Ook op wapenbeleid presteren de grootbanken niet goed.'

De gemiddelde score van alle banken gaat van afgerond een 7 in 2023 naar een 6 nu. Onze beleidsupdate laat zien dat er grote verschillen zijn tussen banken. Vijf banken scoren lager, dat geldt voor ASN Bank, ING, NIBC, Rabobank en Van Lanschot Kempen. Rabobank scoort het slechtst en komt niet verder dan een 5. Dat komt vooral door lagere scores op dierenwelzijn, biodiversiteit, klimaatverandering en wapens. Alleen Triodos Bank en Bunq behalen hogere scores dan in 2023. Triodos Bank neemt bovendien de eerste plek over van ASN Bank, omdat zij het hoogst scoren met een 9,4. ASN Bank staat met een 8,6 op de tweede plaats.

Banken scoren nog niet goed op wapens. Rabobank scoort een 5, terwijl ING en ABN Amro blijven steken op een 6. Voor dit thema wordt beoordeeld of banken investeringen in fabrikanten van controversiële wapens zoals clusterbommen uitsluiten. En of wapens aan controversiële regimes worden geleverd, waarbij een groot risico bestaat op ernstige mensenrechtenschendingen. In het huidige geopolitieke tijdperk waarin het aantal oorlogen toeneemt dienen banken hun beleid op wapens op orde te hebben. ASN Bank, Triodos en NIBC sluiten investeringen in de wapensector helemaal uit.

De wereldwijde impact van klimaatverandering en biodiversiteitsverlies gaat razendsnel. Om de doelen van het Parijse Klimaatakkoord nog te halen zijn steeds scherpere maatregelen noodzakelijk. Daarom heeft de Eerlijke Geldwijzer zijn methodologie aangescherpt op deze thema’s, onder meer door strengere uitsluitingscriteria voor investeringen in de fossiele industrie te hanteren. Daardoor verslechteren de scores van NIBC, Rabobank en Van Lanschot Kempen flink op klimaatverandering en biodiversiteit. Bunq, ASN Bank en Triodos lukt het wel om hier goed op te scoren.

“Om het tij van klimaatverandering te keren en een leefbare planeet te behouden voor toekomstige generaties moet ook de financiële sector alles op alles zetten. Ook banken moeten zich veel meer inspannen dan ze nu doen om klimaatverandering aan te pakken. Daarom is het onbegrijpelijk dat banken, zoals ING en Rabobank, stilstaan of zelfs achteruitgaan op klimaatbeleid,” zo stelt Schreur. 

donderdag 5 maart 2026

Aangifte doen als ondernemer? Met deze aftrekposten betaal je minder belasting

Ben jij ondernemer voor de inkomstenbelasting en ga je binnenkort aan de slag met je belastingaangifte? Mogelijk kun je gebruikmaken van een aantal extra aftrekposten voor ondernemers. Daardoor betaal je minder belasting. De Belastingdienst licht de drie meest gebruikte aftrekposten voor ondernemers toe.

Aftrekposten, zoals de zelfstandigen- en startersaftrek, zijn er speciaal voor ondernemers. Weten of je ondernemer bent voor de inkomstenbelasting en hiervoor in aanmerking komt? Doe dan eerst de OndernemersCheck. Om gebruik te kunnen maken van een aantal aftrekposten, moet je voldoen aan het urencriterium. Dit houdt in dat je in 2025 tenminste 1.225 uur aan je onderneming hebt besteed. Alle tijd die je aan je bedrijf werkte telt mee, van klantafspraken en het maken van offertes tot het bijwerken van je zakelijke inbox. Bewaar je agenda, offertes en zakelijke e-mails goed. Want daarmee kun je aannemelijk maken dat je de uren gemaakt hebt en dat je aan het urencriterium voldoet.

De zelfstandigenaftrek is een bedrag dat je mag aftrekken van je winst. Over 2025 is dat maximaal € 2.470. Door deze aftrekpost ligt je belastbare winst lager. Daardoor betaal je minder inkomstenbelasting. Om gebruik te mogen maken van de zelfstandigenaftrek moet je voldoen aan het urencriterium. Ben je langer dan 5 jaar ondernemer en doe je naast je onderneming ander werk? Dan is er nog een extra voorwaarde: je moet meer tijd besteden aan je onderneming dan aan andere werkzaamheden, bijvoorbeeld in loondienst.

Let op: had je in de afgelopen 9 jaar en in 2025 recht op zelfstandigenaftrek? Maar was je winst te laag om dit helemaal te gebruiken? Dan kan je deze niet-gerealiseerde zelfstandigenaftrek (NGZA) mogelijk alsnog in 2025 van je winst aftrekken. Je vindt de NGZA op het aanslagbiljet van het jaar waarin je er recht op had. 

De kleinschaligheidsinvesteringsaftrek (KIA) is bedoeld voor investeringen in bedrijfsmiddelen, zoals een machine voor je bedrijf. Het bedrag dat je kunt aftrekken, hangt af van hoeveel je investeerde. Voor investeringen tussen de € 2.901 en € 70.602 gaat het bijvoorbeeld om 28% van het investeringsbedrag. Welke bedragen en regels gelden, vind je op de website van de Belastingdienst.

Wie ondernemer is voor de inkomstenbelasting mag gebruikmaken van de mkb-winstvrijstelling. Deze aftrekpost wordt automatisch verwerkt als je aangifte doet als ondernemer. Na alle ondernemersaftrekken wordt nog eens 12,7% van je winst afgetrokken.

Uitbetaling compensatie woekerpolissen Achmea kan beginnen

Ruim 90% van de deelnemers aan de woekerpolisclaim met een polis van Achmea is akkoord met zijn of haar persoonlijke compensatievoorstel. Daarmee is voldaan aan de minimumeis om de overeenkomst uit te voeren die de Consumentenbond, ConsumentenClaim, Stichting Woekerpolisproces, Vereniging Woekerpolis.nl en Wakkerpolis sloten met de verzekeraar. De regeling gaat nu definitief door.

In februari 2024 bereikten de belangenorganisaties een akkoord met Achmea over compensatie voor een groep consumenten met beleggingsverzekeringen die onder meer zijn verkocht via de merken Avéro Achmea, Centraal Beheer, FBTO en Interpolis. De Consumentenbond en Vereniging Woekerpolis.nl staakten hun juridische procedure tegen de verzekeraar. 

Sandra Molenaar, directeur Consumentenbond: ‘Er is ontzettend hard gewerkt om vervolgens voor alle deelnemers een persoonlijk aanbod te berekenen. We zijn heel blij dat de overgrote meerderheid daarmee tevreden is. Voor deze consumenten kan het boek nu echt dicht.’
 
De belangenorganisaties benadrukken dat het nog wel even kan duren voordat iedereen het geld op zijn rekening heeft staan. Consumenten die hun aanbod nog niet hebben geaccepteerd, wordt geadviseerd dat zo snel mogelijk alsnog te doen. Zo kunnen zij zonder vertraging in het uitbetalingsproces worden meegenomen.

Klanten die niet zijn aangesloten bij een van de belangenorganisaties en die niet eerder een tegemoetkoming hebben ontvangen, kunnen zich tot 1 april 2026 bij Achmea aanmelden voor de regeling schrijnende gevallen. Die beoordeelt de aanvragen.

woensdag 4 maart 2026

Amerikaanse banken in hoogste staat van paraatheid voor cyberaanvallen nu oorlog met Iran escaleert

De Amerikaanse financiële sector vreest mogelijke cyberaanvallen nu de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran zich uitbreidt, zeggen leidinggevenden en analisten.  

De dood van de Iraanse Opperste Leider Ali Khamenei bij een luchtaanval afgelopen weekend heeft een wijdverspreid conflict in het Midden-Oosten ontketend, wat wereldwijd de markten heeft geschokt en zorgen heeft aangewakkerd dat aan Iran gelieerde cyberaanvallen gericht kunnen zijn op financiële dienstverleners in de VS. 

Cybersecurity is al lang een topprioriteit voor de financiële sector, omdat deze kritieke infrastructuur beheert – waaronder betalingen, clearing- en afwikkelsystemen, handelsplatforms en de markten voor staatsobligaties – waardoor banken een aantrekkelijk doelwit zijn voor digitale aanvallen.  

Todd Klessman, managing director voor cyber- en technologiezaken bij de Amerikaanse Securities Industry and Financial Markets Association (SIFMA), zei dat de sector te allen tijde waakzaam blijft en zich vooral nu voorbereidt op verhoogde wereldwijde cybersecurityrisico’s.  

Volgens een recente Amerikaanse inlichtingeninschatting kunnen 'hacktivisten die aan Iran gelieerd zijn' laag-intensieve cyberaanvallen uitvoeren op Amerikaanse netwerken, zoals DDoS-aanvallen (distributed denial-of-service), waarbij servers worden overspoeld met verkeer om ze plat te leggen.  

Kredietbeoordelaar Morningstar DBRS waarschuwt dat de meest significante risico’s voor mondiale banken waarschijnlijk indirect blijven — zoals langdurig hoge olieprijzen of economische schokken — maar dat digitale dreigingen kunnen toenemen. 'Iran zou zijn cyberaanvallen tegen westerse entiteiten, inclusief banken, kunnen opvoeren,’ dus het agentschap.  

Advies over contant geld voor nood bij meerderheid consumenten bekend

Uit nieuw onderzoek onder ruim 1.700 consumenten blijkt dat 71% het advies van het Maatschappelijk Overleg Betalingsverkeer (MOB) kent. 

Dit advies is om per huishouden €70 per volwassene en €30 per kind aan contant geld te hebben voor noodsituaties. 58% van de consumenten heeft dit bedrag daadwerkelijk in huis. Van de mensen die minder contant geld heeft dan geadviseerd, zegt een op de drie dat zij “er nog niet aan toe zijn gekomen” om het advies op te volgen. 

In mei 2025 adviseerde het MOB huishoudens, winkels en andere fysieke verkooppunten om voorbereid te zijn op situaties waarin het elektronische betalen tot 72 uur kan uitvallen. Denk aan storingen bij pinbetalingen, geldautomaten of online bankieren. 

Naast voldoende contant geld helpt het ook om meerdere betaalmiddelen te hebben om voorbereid te zijn op een noodsituatie. Wie normaal met telefoon of smartwatch afrekent, wordt aangeraden ook een fysieke pinpas thuis of bij zich te hebben.

dinsdag 3 maart 2026

Paul Stoddart nieuwe CEO Fourthline (i.m.)

De Europese aanbieder van AI-technologie voor identiteit verificatie en compliance Fourthline heeft Paul Stoddart benoemd tot Chief Executive Officer. Hij volgt Krik Gunning op, de co-founder van Fourthline, sinds de oprichting CEO van het bedrijf.

Fourthline heeft zich ontwikkeld tot de Europese marktleider op gebied van digitale identiteit verificatie en werkt samen met toonaangevende fintechs en banken bij het bestrijden van fraude. Het bedrijf verwacht verdere groei te kunnen realiseren vanwege de Europese Anti-Money Laundering Regulation (AMLR) en daarmee ook de groeiende vraag naar digitale identiteit identificatie in andere sectoren dan de financiële dienstverlening.

De laatste jaren heeft Fourthline zich ontwikkelen van een startup tot één van de toonaangevende platformen voor identiteitsverificatie met cliënten zoals Revolut, N26, Trade Republic, Rabobank en Triodos Bank. 

In zijn nieuwe rol als CEO verwacht Stoddart dan ook dat dat Fourthline zich zal ontwikkelen in zowel meer landen als andere sectoren. Deze groei zal deels organisch worden gerealiseerd, maar ook met strategische overnames. Stoddart heeft een ruime ervaring in het leiden van bedrijven gedurende periodes van progressieve expansie zonder de focus te verliezen op duurzame winstgevendheid alsmede het invullen van een M&A strategie. Zijn robuuste netwerk in de financiële dienstverlening zal hierbij een belangrijke bijdrage leveren.

“We zijn verheugd om Paul welkom te heten, nu we start staan van een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van ons bedrijf,” aldus Radboud Vlaar, lid van de Supervisory Board. “Zijn track-record in het leiden van snelgroeiende bedrijven en sterke netwerk in de sector bieden daarvoor veel vertrouwen. De focus blijft het ondersteunen van onze cliënten bij alle ontwikkelingen rond regulering van financiële dienstverlening en de groeiende vraag in het bedrijfsleven naar oplossingen voor identiteitsverificatie, zowel in Europe en de rest van de wereld.”

Nederlands ondernemersgeld naar het MKB: Two Rivers Capital sluit eerste fonds op €80 mln

Ondernemer-investeerder Maasbert Schouten en investeringsbankier Denzell Melles maken bekend dat Two Rivers Capital’s eerste fonds zijn final closing heeft bereikt op 80,02 miljoen euro. Daarmee sluit het fonds 60% boven de oorspronkelijke doelstelling van 50 miljoen. 

Bij de first closing was een traject van maximaal 24 maanden tot final closing voorzien. Door de snelle instroom van toezeggingen werd final closing echter al na vijf maanden bereikt. Two Rivers Capital biedt Nederlandse ondernemers en vermogende particulieren de mogelijkheid om - via een zorgvuldig geselecteerde portefeuille van fondsmanagers - indirect te beleggen in meer dan honderd winstgevende Europese MKB bedrijven.

Two Rivers Capital investeert als fund of funds in circa twaalf gespecialiseerde private equity-fondsen. Inmiddels is al aan zeven fondsen gecommitteerd; Two Rivers Capital verwacht voor het einde van 2026 alle toezeggingen te hebben gedaan. Daarmee ontstaat een breed gespreide portefeuille over managers, sectoren en instapmomenten, met als doel een aantrekkelijk risico-rendementsprofiel voor deelnemers.

Het fonds heeft inmiddels ruim honderd deelnemers en meer dan 95% van het gecommitteerde kapitaal is afkomstig van ondernemers. Voor veel van hen is private equity geen onbekend terrein: meerdere deelnemers zijn in het verleden al in aanraking gekomen met (of hebben samengewerkt met) de type fondsen waarin Two Rivers investeert.

Two Rivers Capital richt zich nadrukkelijk op het MKB segment: ondernemingen met een EBITDA van circa 1 miljoen tot 8 miljoen euro. In dit segment spelen opvolging en professionalisering een grote rol. Verkopende ondernemers kiezen daarbij steeds vaker voor een partner die naast kapitaal ook governance en strategische ondersteuning biedt.

Volgens Schouten en Melles kan in deze categorie veel waarde worden gerealiseerd door professionalisering en groei via buy-and-build. Door de gespreide aanpak zijn deelnemers minder afhankelijk van één fonds, sector of individuele onderneming.

Schouten: “Nu banken en kredietverstrekkers selectiever zijn en hoge schuldfinanciering minder vanzelfsprekend is, is het des te belangrijker om te kiezen voor managers die rendement realiseren via operationele verbeteringen en groei in omzet en marges – niet primair via het opvoeren van schuld.”

De specialisatie op het MKB segment wordt volgens Two Rivers Capital ook gewaardeerd door fondsmanagers. Een toezegging van Two Rivers brengt niet alleen kapitaal, maar ook toegang tot een community van ondernemers uit uiteenlopende industrieën. Daarmee krijgt een fonds er – naast een investeerder – een netwerk van Nederlandse ‘industry experts’ bij dat kan meedenken en verbinden, bijvoorbeeld via sectorinzichten en introducties binnen het deal-ecosysteem.

Two Rivers investeert onder meer in Lexar Partners (recent €167 miljoen opgehaald) en BlueMill (€75 miljoen). Daarnaast participeert het fonds in onder andere Intersaction en 365 Capital.

Naast fondsparticipaties doet Two Rivers ook co-investeringen, waarbij het samen met een fondsmanager rechtstreeks in een bedrijf investeert. Deze investeringen zijn interessant omdat deelnemers daarmee doorgaans tegen lagere kosten kunnen participeren. Volgens Two Rivers waarderen fondsmanagers bij co-investments vooral het snelle besluitvormingsproces en de brede ondernemersachterban van het fonds.

Deelnemers worden aangetrokken door het rendementspotentieel, maar ook door de herkenbaarheid van het segment: winstgevende bedrijven met tastbare producten en diensten. Daarnaast organiseert Two Rivers Capital kwartaalbijeenkomsten voor deelnemers, gericht op kennisdeling, netwerken en het uitwisselen van ervaringen rond ondernemerschap en investeren.

Meer woningeigenaren bekend met financierings- en subsidiemogelijkheden voor woningverduurzaming

Vier op de tien hypotheekbezitters hebben afgelopen jaar hun woning (verder) verduurzaamd, en een overgrote meerderheid heeft deze investeringen volledig met eigen spaargeld betaald. Dat blijkt uit de nieuwste Consumentenmonitor Hypotheekbezitters van de Autoriteit Financiële Markten (AFM). Huiseigenaren die verduurzaming overwogen, maar er toch van afzagen, noemen een gebrek aan financiële middelen het vaakst als reden. Toch hoeft een gebrek aan eigen middelen geen belemmering te zijn voor de installatie van een warmtepomp of isolatie van de woning: er bestaan diverse subsidies, gunstige leenmogelijkheden en regelingen die verduurzaming betaalbaarder kunnen maken. De bekendheid met deze regelingen neemt toe.
In het kort

De bekendheid van huiseigenaren met regelingen om woningverduurzaming mee te financieren is de afgelopen jaren toegenomen. Uit de Consumentenmonitor Hypotheekbezitters blijkt dat steeds meer hypotheekbezitters hebben gehoord van het Warmtefonds, het meefinancieren van energiebesparende maatregelen, rentekortingen van hypotheekverstrekkers en de Investeringssubsidie Duurzame Energie en Energiebesparing (ISDE) van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO. In 2025 is ruim de helft van de huiseigenaren bekend met elk van deze initiatieven.

Meer huiseigenaren maken ook gebruik van enkele van deze mogelijkheden, maar nog lang niet iedereen weet de weg hiernaar te vinden. Het aantal hypotheekbezitters dat aangeeft gebruik te hebben gemaakt van de ISDE laat een duidelijke stijging zien: van 1 op de 10 in 2023 naar ruim 1 op de 7 in 2025. Het gebruik van de andere initiatieven is niet gestegen en beperkt. Zo geven ongeveer 1 op de 20 huiseigenaren aan ooit gebruik te hebben gemaakt van het Warmtefonds.

Vier op de tien hypotheekbezitters geeft aan de woning het afgelopen jaar (verder) te hebben verduurzaamd. Wie verduurzaamt, doet dat vooral met eigen middelen: ruim 8 op de 10 hypotheekbezitters die hun woning vorig jaar verduurzaamden, betaalde dit met spaargeld. Daarnaast zien we een groeiende groep die aangeeft verduurzaming ‘op een andere manier’ gefinancierd te hebben: van ruim 1 op de 20 in 2023 naar ruim 1 op de 10 in 2025. Hierbij noemen respondenten onder meer gemeentelijke subsidies, financiering via de VvE, het Warmtefonds en het afsluiten van een persoonlijke lening.

Verder gaven ruim 1 op de 10 huiseigenaren die afgelopen jaar hun woning verduurzaamden aan dat zij voor de financiering een extra hypotheek afsloten – vrijwel altijd na het inwinnen van advies (11% met advies versus 1% zonder). Een kleine groep maakte gebruik van consumptief krediet (3%).

Opvallend is ook dat het aantal hypotheekbezitters dat aangeeft ooit te zijn benaderd door hun hypotheekadviseur of -verstrekker de afgelopen jaren bijna is verdubbeld. Waar in 2022 1 op de 20 huiseigenaren dit aangaf, steeg dit in 2025 naar bijna 1 op de 10. Hoewel het aandeel hiermee nog altijd relatief bescheiden is, ziet de AFM de stijgende lijn als een positieve ontwikkeling.

De transitie naar een duurzame samenleving raakt ook de financiële keuzes van consumenten. De AFM vindt het belangrijk dat hypotheekverstrekkers en -adviseurs hen daarbij goed ondersteunen. Wij zien in onze onderzoeken dat hier kansen liggen voor adviseurs en aanbieders, bijvoorbeeld door klanten proactiever te informeren en adviseren over de financiële mogelijkheden voor woningverduurzaming. Ook kunnen zij consumenten helpen die wel willen verduurzamen, maar denken dat het financieel niet haalbaar is.

Jos Heuvelman, bestuurder bij de AFM: “Wij zien dat er ruimte is voor hypotheekverstrekkers en -adviseurs om consumenten beter te ondersteunen bij verduurzaming van de woning. Door proactief het gesprek aan te gaan over financieringsmogelijkheden kunnen zij bijdragen aan weloverwogen financiële keuzes.”

maandag 2 maart 2026

Daling aantal valse eurobiljetten zet door

Het aantal valse eurobiljetten neemt af. In 2025 zijn in Nederland 17.900 valse biljetten uit circulatie gehaald. Ten opzichte van de 24.100 valse biljetten in 2024, was sprake van een daling van 26%. Het valse biljet van 50 euro werd het vaakst aangetroffen.

Ook over een langere periode van 10 jaar bezien, is sprake van een dalende trend van het aantal aangetroffen valse eurobiljetten in Nederland (zie de grafiek). Mogelijke verklaringen hiervoor zijn het afnemend gebruik van contant geld, de oplettende winkeliers die biljetten controleren op echtheid en de aandacht vanuit politie en justitie bij het bestrijden van deze vorm van criminaliteit. Verder werden in 2025 minder valse eurobiljetten van 100 en 200 uit de circulatie gehaald. De pieken in 2022 en 2024 waren vooral het gevolg van een klein aantal oplichtingszaken met valse biljetten van zeer lage kwaliteit.

In 2025 zijn wereldwijd 444.000 valse eurobiljetten aangetroffen(Verwijst naar een externe site). Dat was 20% minder dan in 2024 Ten opzichte van de 31 miljard echte eurobiljetten(Verwijst naar een externe site) die wereldwijd in omloop zijn, is de kans op een vals biljet klein. Toch loont het de moeite om een eurobiljet te controleren. Een goede controle zorgt voor een snelle opsporing van verdachte biljetten. Hierdoor kan voorkomen worden dat criminelen vrijuit met valse biljetten kunnen betalen en dat de ontvangende partijen blijven zitten met de financiële schade.

Een eurobiljet is handmatig eenvoudig te controleren via echtheidskenmerken als het watermerk en het hologram.

Rechter beboet Bunq voor deblokkeren rekeningen failliete klant

De rechtbank in Amsterdam heeft bunq verplicht om ruim 314.000 euro te storten in de boedel van een failliete klant omdat de bank een procedurefout heeft gemaakt bij het beheren van diens rekeningen. Nadat de klant failliet was verklaard, behoren alle tegoeden namelijk onder beheer van de curator te vallen. Banken moeten in zo’n situatie de rekeningen blokkeren en mogen daar zonder toestemming van de curator niets meer mee doen. 

In deze zaak heeft bunq echter die blokkades onterecht opgeheven, waardoor de failliet verklaarde persoon geld van zijn rekeningen kon opnemen en overboeken. De curator stelde dat deze transacties onrechtmatig waren en stapte daarop naar de rechter. Volgens de rechter had bunq de rekeningen niet mogen deblokkeren zolang de curator geen akkoord had gegeven, en is de bank daarom aansprakelijk voor de schade die door de onrechtmatige onttrekkingen is ontstaan.  

Met dit vonnis onderstreept de rechtbank het belang van een correcte naleving van de faillissementsregels: zodra iemand failliet is verklaard, moet een bank alle betalingsmogelijkheden blokkeren totdat de curator of de rechter anders bepaalt. Mist dat, dan kan de bank verantwoordelijk worden gehouden voor de financiële gevolgen.  

vrijdag 27 februari 2026

Digitale euro kan bijdragen aan Europese digitale soevereiniteit

De digitale euro is technisch klaar om uitgerold te worden door de Europese Centrale Bank. Het Europees Parlement heeft pas zijn goedkeuring uitgesproken, hoewel formele instemming nog moet volgen. Zorgen over privacy zijn er nog wel, maar volgens Annelieke Mooij, universitair docent staats- en bestuursrecht bij Tilburg Law School, is de bescherming van persoonsgegevens meer dan voldoende gewaarborgd. Bovendien zou de digitale betaalinfrastructuur, die wordt aangeboden naast de digitale euro, in het huidige geopolitieke klimaat een belangrijke stap zijn naar digitale soevereiniteit. 

Oorspronkelijk was het opzetten van de digitale euro bedoeld voor het behoud van de euro als wettig betaalmiddel. Door afname van het gebruik van contant geld, ons enige wettelijke betaalmiddel, en introductie van niet op euro-gebaseerde betaalmunten (zoals stablecoins), ontstonden namelijk zorgen over het voortbestaan van de euro. Dat scenario is inmiddels grotendeels achterhaald, maar de digitale euro heeft evengoed belangrijke voordelen. 

Met de digitale euro komt er ook een Europese infrastructuur, die de EU minder afhankelijk maakt van de huidige voornamelijk Amerikaanse infrastructuur (denk aan Master en Visa debet- en creditcards). In het Trump-tijdperk zitten daar risico’s aan vast.

Een Europese digitale infrastructuur bevordert de concurrentie tussen banken en andere financiële dienstverleners, waar consumenten en het bedrijfsleven van kunnen profiteren.
In de toekomst mogelijk goedkoper valuta wisselen voor bedrijven; wat de handel goedkoper maakt.

Aan de digitale euro zijn ook risico’s verbonden. Zo zou de overheid toegang kunnen hebben tot gevoelige informatie over transacties. Eurosceptici maken hier vooral bezwaar tegen, en zij vormen een belangrijke stem in het Europarlement. Deze angst is volgens Mooij echter volledig ongegrond, gelet op de constitutionele verhoudingen van de EU. De ECB is onafhankelijk van politieke invloed en heeft zich te houden aan de grondrechten, die voldoende waarborgen bieden tegen enige vorm van enige vorm van inmenging door de overheid.

Bovendien heeft de ECB, in tegenstelling tot commerciële partijen, geen winstoogmerk. Daarom is er voor de ECB geen reden om onzorgvuldig om te gaan met persoonsgegevens of deze te achterhalen. Wel is de ECB naast centrale bank ook toezichthouder op commerciële instellingen. Duidelijke regelgeving over het scheiden van digitale euro en andere gegevens is er nog niet.

Een ander risico betreft de veiligheid. De ECB zou namelijk de afronding van alle transacties met de digitale euro voor rekening nemen. In beginsel betekent dit dat kwaadwillende enkel de servers van de ECB  hoeven te hacken. Daar staat tegenover dat de ECB veel investeert in cyberveiligheid en daar kennis voor in huis heeft, vaak zelfs meer dan commerciële aanbieders.

Ten slotte kost de digitale infrastructuur veel energie. Zolang de energietransitie binnen de EU niet is voltooid, draagt deze dus bij aan klimaatverandering. Aan de andere kant: als we gebruik blijven maken van de huidige Amerikaanse infrastructuur, zijn we afhankelijk van de energietransitie in de VS. En op het moment is die daar geen prioriteit. 

donderdag 26 februari 2026

DNB versterkt weerbaarheid tegen geopolitieke risico’s

De Nederlandsche Bank (DNB) neemt extra maatregelen om zich voor te bereiden op de gevolgen van geopolitieke onrust. Het afgelopen jaar is daarom een weerbaarheidsprogramma uitgevoerd om de belangrijkste geopolitieke risico’s en het bijbehorende handelingsperspectief in kaart te brengen. Dat maakte voorzitter toezicht Steven Maijoor bekend tijdens de jaarlijkse persconferentie over het toezicht van DNB.

De afgelopen periode heeft de toezichthouder regelmatig aandacht gevraagd voor geopolitieke risico’s en de manier waarop financiële instellingen hiermee omgaan. Geopolitieke ontwikkelingen die de sector raken, hebben ook gevolgen voor DNB. Daarom is het afgelopen jaar een weerbaarheidsprogramma uitgevoerd om beter voorbereid te zijn op incidenten en escalaties die impact kunnen hebben op de uitvoering van kerntaken van DNB, waaronder toezicht.

Binnen het programma zijn uiteenlopende scenario’s uitgewerkt: van hybride dreigingen als cyberaanvallen en de verstoring van logistieke ketens, tot operationele verstoringen zoals 72 uur zonder stroom en economische en fysieke oorlogsvoering. In elk scenario is onderzocht wat de gevolgen kunnen zijn voor de economie, financiële instellingen en DNB zelf.

Binnen het toezicht zijn meerdere knelpunten geïdentificeerd. Zo waarschuwt DNB al langer voor de grote digitale afhankelijkheid van niet-Europese IT-aanbieders. Daarnaast nemen de operationele en financiële risico’s in de sector toe, wat kan leiden tot de uitval van diensten en het oplopen van kredietrisico’s. Ten slotte staan internationale overlegstructuren steeds meer onder druk. Dit kan zorgen voor versnippering van regelgeving, wat het toezicht wereldwijd minder effectief maakt. Om dergelijke risico’s het hoofd te bieden, neemt DNB extra maatregelen in haar toezicht en werkt daarbij samen met andere (Europese) toezichthouders.

“De geopolitieke realiteit verandert snel. Dat raakt de financiële sector en ook DNB zelf. We moeten voorbereid zijn op onverwachte escalaties en ook in extreme scenario’s onze kerntaken kunnen blijven uitvoeren. Als toezichthouder verwachten we dat instellingen op dit gebied ook hun verantwoordelijkheid nemen.” – Steven Maijoor, voorzitter toezicht.

In het huidige geopolitieke klimaat is het belangrijk om als toezichthouder zelf ook flexibel te zijn. Daarom is DNB bezig haar organisatie wendbaarder en efficiënter te maken. Onder het veranderprogramma DNB 2030 wordt gewerkt aan een structurele begrotingsreductie van 10%. Op toezichtgebied zet DNB in op het vergroten van de resultaatgerichtheid, een veilige en innovatieve financiële sector, en een effectievere interactie met die sector.

woensdag 25 februari 2026

Triodos Bank vernieuwt haar visuele identiteit

Triodos Bank introduceert een vernieuwde brand die de missie kracht bijzet: geld inzetten voor positieve verandering. De nieuwe brand zorgt voor een moderne visuele identiteit op alle Triodos Bank-platforms, met nieuwe kleuren, expressieve beelden en een vernieuwd logo. De stijl is duidelijker, onderscheidender en zelfverzekerder. Deze visuele identiteit geldt voor alle lokale Triodos Bank-entiteiten, het Triodos Regenerative Money Centre en haar dochterondernemingen Triodos Investment Management en Triodos Bank UK.
 
Triodos Bank heeft acht jaar geleden voor het laatst haar visuele identiteit vernieuwd. Sindsdien zijn de behoeften en verwachtingen van klanten veranderd, en zijn de producten en diensten van de bank verder ontwikkeld. De nieuwe, frisse en energieke stijl weerspiegelt deze nieuwe realiteit.
 
Een van de meest opvallende veranderingen is het nieuwe logo. De T-vorm in het nieuwe logo is geïnspireerd op het allereerste logo van Triodos Bank, dat tot begin jaren negentig werd gebruikt. Het verwijst ook naar het Griekse woord ‘tri-hodos’, wat drievoudige weg betekent. De drie elementen in het logo verschillen van vorm en kleur. Het laat de dynamiek van de samenleving zien en het voortdurend zoeken naar evenwicht tussen verschillende waarden en belangen. Deze elementen kun je zien als bouwstenen voor een betere toekomst, waar Triodos Bank samen met haar klanten aan werkt.

Het logo, de kleuren en het ontwerp worden stap voor stap vernieuwd in de communicatie en digitale diensten van Triodos Bank. Het huidige ontwerp van de bankpassen zal geleidelijk worden uitgefaseerd. Omdat de bank zorgvuldig omgaat met materialen en verspilling zoveel mogelijk wil voorkomen, wordt eerst de bestaande voorraad gebruikt. Dit geldt ook voor drukwerk, zoals briefpapier en enveloppen. De digitale versie van de nieuwe bankpas, bijvoorbeeld voor gebruik in Google Pay en Apple Pay, wordt later dit jaar geïntroduceerd.
 
Naast de nieuwe visuele stijl, ontworpen door het creatieve bureau Multitude, werkt Triodos Bank ook samen met het creatieve bureau Gardeners aan een nieuwe merkcampagne die binnenkort wordt gelanceerd. De nieuwe campagne-stijl is gebaseerd op het uitgangspunt dat het voor klanten steeds uitdagender wordt om een bank te vinden die daadwerkelijk positieve verandering in de samenleving ondersteunt en faciliteert. Het doel is om duidelijkheid te bieden aan consumenten die willen dat hun geld bijdraagt aan positieve verandering en om te laten zien dat hun keuze voor een bank een krachtige manier is om het verschil te maken.

dinsdag 24 februari 2026

'Coalitieplannen leiden tot duurdere boodschappen'

De voorgenomen maatregelen van het nieuwe kabinet zetten extra druk op productiekosten en zullen leiden tot duurdere boodschappen. De analyse van het coalitieakkoord door het Centraal Planbureau (CPB) benadrukt dat lastenverzwaringen, zoals nieuwe heffingen en uitvoeringskosten, zullen doorwerken in de prijzen van boodschappen. Naast een suikertaks wordt ook een extra verpakkingsheffing overwogen, terwijl de kosten voor energie en water verder oplopen. Branchevereniging FNLI vraagt daarom om een zorgvuldige toets van de maatregelen op effectiviteit, uitvoerbaarheid en betaalbaarheid – met oog voor een gelijk speelveld voor bedrijven en het beschermen van de betaalbaarheid voor consumenten.

In het coalitieakkoord wordt onder andere de invoering van een suikertaks op voedingsmiddelen met een suikergehalte vanaf 6 procent voorgesteld. Dat betekent een lastenverzwaring van 850 miljoen euro voor bedrijven. Inclusief een btw-doorwerking en de uitvoeringskosten (50 miljoen euro) komt deze lastenverzwaring rond de 1 miljard euro uit, rekende RaboResearch vorige week uit. Als de suikertaks wordt ingevoerd naast de bestaande verbruiksbelasting voor niet-alcoholische dranken (die producenten nu al circa 700 miljoen euro per jaar kost), zullen lasten zich opstapelen tot minstens 1,5 miljard euro. De concurrentiepositie van Nederlandse producenten wordt hierdoor onnodig onder druk gezet, zonder dat dit aantoonbare extra gezondheidswinst oplevert.

Een suikertaks vergroot de prijsdruk op boodschappen en zet de koopkracht van huishoudens verder onder druk; deze prijsmaatregel is daarom alleen verdedigbaar als de gezondheidswinst aantoonbaar opweegt tegen de kosten voor consumenten en bedrijven. Dat betekent duidelijke doelstellingen en monitoring van gezondheidsimpact, een gerichte inzet van opbrengsten in preventie en leefstijl-interventies en inbedding in een integrale aanpak van overgewicht, waarin maatregelen elkaar versterken. Een generieke suikertaks is naar verwachting onvoldoende doelmatig. Slimme prikkels die productverbetering en innovatie stimuleren, dragen meer bij en beperken onnodige prijsstijgingen. Als de suikertaks werkt zoals beoogd, dan zal de opbrengst ervan in de loop der jaren afnemen en kan niet op een stabiele opbrengst worden gerekend.

Het nieuwe kabinet moet ook besluiten over de zogeheten circulaire plasticheffing. Eén van de opties is een extra heffing op verpakkingen. Hoewel het tarief nog onbekend is, laten verkenningen zien dat dit kan neerkomen op circa 4–5 eurocent extra per consumentenverpakking. Een dergelijke heffing is ondoelmatig – verpakkingen worden immers al belast in het kader van de uitgebreide producenten verantwoordelijkheid – verhoogt de prijzen voor consumenten en belemmert het gelijke speelveld voor producenten en supermarkten, met extra druk in de grensregio’s.

De voorgenomen maatregelen komen bovenop bestaande heffingen en lastenverzwaringen. Zo zal de afschaffing van het heffingsplafond voor de Belasting op Leidingwater per 2027 voedingsmiddelenproducenten stevig raken. En hoewel de belastingen voor elektriciteit dalen, zullen die voor gas stijgen terwijl veel fabrikanten door netcongestie niet van gas naar elektriciteit kunnen overschakelen. Daarnaast werkt de verhoging van de nettarieven door in de kostenbasis zodat de concurrentiepositie van voedingsmiddelenproducenten ten opzichte van buurlanden verzwakt.

Directeur van FNLI Cees-Jan Adema: “Wij willen samen met het nieuwe kabinet stappen zetten die werken in de praktijk: maatregelen met onderbouwde effectiviteit en goede uitvoerbaarheid en die tegelijkertijd de betaalbaarheid van boodschappen en het concurrerend vermogen van de Nederlandse voedingsmiddelenindustrie bewaken. Dat vraagt om consistent, voorspelbaar beleid zonder stapeling van nationale koppen en met oog voor een gelijk Europees speelveld. Voor voorstellen zoals een suikertaks geldt voor ons een duidelijke randvoorwaarde: gezondheid als doel, niet de begroting – en geen onderscheid tussen verpakte en niet-verpakte producten. Dat schaadt het gelijke speelveld en mist bewezen effectiviteit. Wij staan klaar om constructief mee te denken, zodat verduurzaming, innovatie en een sterke industrie hand in hand gaan met betaalbare keuze voor consumenten.”

maandag 23 februari 2026

Huishoudens sluiten bewogen beleggingsjaar positief af

Nederlandse huishoudens kijken ondanks de nodige onrust op de financiële markten terug op een prima beleggingsjaar. In totaal steeg de waarde van de beleggingen van huishoudens in 2025 met 7,8%, blijkt uit nieuwe cijfers van DNB. Daarmee kwam de totale omvang van de beleggingen eind vorig jaar uit op € 204,3 miljard. 

Eerder in het jaar leek een groei van bijna 8% nog ver weg. In maart en april 2025 verloren de beleggingen van huishoudens namelijk stevig aan waarde door dalende koersen van techaandelen én grote schommelingen op de wereldwijde aandelenbeurzen na aankondiging van de Amerikaanse importheffingen.

Maar in de rest van het jaar herstelden de beurzen zich. Uiteindelijk kwam meer dan 90% van de waardestijging van de beleggingen van huishoudens door positieve koersontwikkelingen; de rest door netto aankopen. Wisselkoersbewegingen hadden een klein negatief effect.
Bron: statistieken DNB

Bij De Nederlandsche Bank stellen we onafhankelijk statistieken op over de Nederlandse financiële sector en economie. Dit artikel is gebaseerd op die cijfers. Meer informatie over onze statistieken en alle dashboards vind je op de Statistiek homepage.

Hoewel de beurskoersen in het laatste kwartaal opliepen, bleef de totale waarde van de beleggingen van huishoudens eind 2025 vrijwel stabiel op € 204,3 miljard. Dit kwam doordat huishoudens tegelijkertijd veel effecten verkochten.

Vooral beursgenoteerde aandelen werden van de hand gedaan: het bezit daarvan daalde met 1,9% tot € 68,5 miljard. De koerswinsten bedroegen weliswaar € 1,7 miljard, maar tegelijkertijd werd er voor € 2,6 miljard aan aandelen verkocht. Ook het bezit van obligaties daalde fors, tot € 5,2 miljard. Dit kwam doordat veel obligaties die door huishoudens werden aangehouden afliepen en er slechts weinig aankopen tegenover stonden.

De beleggingen in beleggingsfondsen, het type effect waar huishoudens het meest in investeren, stegen wel met ruim een procent, tot € 130,6 miljard.

Net als in 2023 en 2024 verkochten huishoudens in het vierde kwartaal dus meer beleggingen dan dat zij kochten. Het zwaartepunt van die verkopen ligt consequent in de decembermaanden.

Waar in december 2022 en 2023 huishoudens opvallend veel waarde uit beleggingsfondsen trokken, ging dat in 2024 en 2025 voornamelijk om de verkoop van directe beleggingen in beursgenoteerde aandelen. Sinds 2024 zijn huishoudens ook meer in kortlopend schuldpapier gaan beleggen, waardoor er ook voor grotere waarde aflossingen te zien zijn.

In 2025 was januari de populairste maand voor het doen van aankopen: in totaal werd voor netto € 2,7 miljard aangekocht, waarvan meer dan twee derde participaties in beleggingsfondsen betrof. In december verkochten huishoudens voor netto € 1,3 miljard aan beursgenoteerde aandelen, vooral aandelen ASML, ING Groep en Coöperatieve Rabobank. Hierdoor is het ook stuivertje wisselen in de top 25 populairste aandelen onder huishoudens: Shell is in waarde ASML weer net voorbijgestreefd.

Het totale effectenbezit van Nederlandse huishoudens bestaat uit beursgenoteerde aandelen, beleggingsfondsen en obligaties voor in totaal € 204,3 miljard aan het einde van 2025. Ter vergelijking: Nederlandse huishoudens hebben veel meer spaargeld op spaarrekeningen bij Nederlandse banken (€ 528,6 miljard) dan beleggingen. Ook staat er nog € 109 miljard op betaalrekeningen bij Nederlandse banken. Huishoudens hebben daarnaast nog omvangrijke vermogens bij pensioenfondsen en verzekeraars, in eigen ondernemingen en in de huizenmarkt, die buiten het directe effectenbezit vallen.

Volgens cijfers van het CBS(Verwijst naar een externe site) telt Nederland 8,4 miljoen particuliere huishoudens, waarvan volgens onderzoek van de AFM ongeveer een kwart huishoudens beleggen (2,2 miljoen).

Een op zes Nederlanders: Grote kans dat ik later miljonair word

Maar liefst zeventien procent van alle Nederlanders tot vijftig jaar oud denkt dat er een goede kans bestaat dat ze later in het leven miljonair worden. Onder mannen bedraagt dit zelfs een kwart van alle ondervraagden. Dit blijkt uit onderzoek van internationaal handelsplatform Toobit onder 1.107 volwassen Nederlanders tot vijftig jaar oud, uitgevoerd door Panelwizard. Ondanks hooggespannen verwachtingen over hun eigen financiële toekomst zegt meer dan de helft van alle Nederlandse mannen open te staan voor een toekomst als huisman, mits hun (toekomstig) partner genoeg verdient.

Opvallend genoeg zijn vrouwen in dezelfde situatie minder vaak bereid om thuis te blijven met én voor de kinderen (slechts veertig procent). “Of je nu miljonair of huisman wil worden: om er te komen, heb je naast heldere doelen vaak ook een duidelijk plan nodig”, zegt Mike Williams, Chief Communications Officer bij Toobit. “Van Bill Gates tot Jeff Bezos, ieder groot vermogen is klein begonnen.”

Uit het onderzoek blijkt dat driekwart van alle ondervraagden zich op dit moment actief bezighoudt met hun financiële toekomst. Maar liefst 39 procent van hen belegt daarbij een gedeelte van hun spaargeld in aandelen en/of cryptovaluta. Opvallend genoeg doen mannen dit bijna dubbel zo vaak als vrouwen: vijftig procent tegenover slechts 27 procent. Ongeveer de helft van alle ondervraagden heeft hierbij een specifiek doel voor de komende tien jaar voor ogen, zo zegt 48 procent van hen een bepaald bedrag aan spaargeld of een specifiek salaris na te streven. Williams: “Van ETF’s en cryptovaluta tot aandelen, zeker in de huidige wereld zijn de mogelijkheden qua sparen en beleggen eindeloos. Financiële doelen op de lange termijn geven naast duidelijkheid ook rust. In plaats van jezelf te laten (ver)leiden door dagkoersen kan het enorm lonen om het grotere perspectief te blijven zien.”

Of ze nu miljonair worden of niet, maar liefst vier op de tien respondenten verwacht in de toekomst meer te gaan óf blijven verdienen dan hun partner. Mannen zijn met 59 procent het meest overtuigd van hun toekomstige verdienvermogen. Onder vrouwen bedraagt dit slechts een kwart van de ondervraagden. De overgrote meerderheid van de Nederlanders lijkt hier verder echter weinig waarde aan te hechten. Zo zou slechts vier procent van hen het vervelend vinden als hun partner, nu of in de toekomst, meer verdient dan zij. Williams: “Dankzij crypto kunnen ook huisvaders en -moeders beleggen zonder ingewikkelde tussenpersonen, hoge instapdrempels en andere ondoorzichtige poespas. Financiële voorlichting is echter cruciaal; crypto heeft wat mij betreft alleen een toekomst als gebruikers begrijpen wat ze doen, waarom ze het doen en welke risico’s daarbij horen.”

vrijdag 20 februari 2026

PayPal: al 7,6 miljoen geregistreerde gebruikers in Duitsland

PayPal lijkt succesvol te zijn met contactloos betalen in fysieke winkels in Duitsland. Nieuwe cijfers sinds de start van deze dienst in mei 2025 zijn nu beschikbaar.  

In mei vorig jaar breidde PayPal zijn aanbod in Duitsland uit met de mogelijkheid om met de smartphone contactloos te betalen bij de kassa. Daarmee positioneerde het bedrijf zich als alternatief voor diensten zoals Apple Pay en Google Pay. Dit specifieke aanbod is op dit moment alleen in Duitsland beschikbaar en blijkt goed aan te slaan. 

Volgens Alexander Bellabarba, Senior Vice President Global Product Solutions bij PayPal, hebben zich inmiddels ongeveer 7,6 miljoen gebruikers van de PayPal-app in Duitsland geregistreerd om via de app aan de kassa te betalen. Deze registratie-aantal werd genoemd tijdens de Digital Finance Conference in Frankfurt en gedeeld op LinkedIn. PayPal deelde echter geen concrete cijfers over het daadwerkelijke gebruik — alleen over het aantal geregistreerde gebruikers. 

Voor het betalen in winkels hoeven gebruikers alleen de PayPal-app te gebruiken; de betalingen verlopen via een virtuele debit-Mastercard die in de app kan worden opgeslagen. Zo kan er overal worden betaald waar contactloze Mastercard-betalingen worden geaccepteerd. 

Volgens PayPal zijn er in Duitsland in totaal ongeveer 35 miljoen actieve PayPal-accounts, waarvan de genoemde 7,6 miljoen dus ongeveer 22 % vormen. 

Tegelijkertijd probeert de Europese betaalapp Wero zich op de Duitse markt te vestigen als alternatief, maar die is momenteel nog niet op grote schaal beschikbaar aan de kassa’s.  

donderdag 19 februari 2026

Eén op de drie jongvolwassenen weleens in financiële problemen door impulsaankopen

Impulsaankopen lijken onschuldig, maar voor veel jongvolwassenen (18-34 jaar) hebben ze serieuze financiële gevolgen. Uit ING-onderzoek blijkt dat één op de drie jongvolwassenen door impulsaankopen weleens in de financiële problemen is gekomen. Ook geeft één op de drie aan dat impulsief koopgedrag hun vermogen om te sparen aantast. Online verleiding, sociale druk en het gemak van achteraf betalen maken het moeilijk om impulsaankopen te weerstaan.   

Hoewel bijna iedereen weleens spontaan iets koopt, doen jongvolwassenen dit verreweg het vaakst. Eén op de drie jongvolwassenen kan door impulsaankopen minder goed sparen en 30% geeft aan hierdoor weleens in financiële problemen te zijn gekomen. Bijna 80% van hen doet maandelijks een impulsaankoop, vooral schoenen en kleding zijn populair. Jongvolwassenen kopen daarnaast vaker elektronica, terwijl 50-plussers graag een boek aanschaffen.

Het is niet altijd makkelijk om weerstand te bieden aan de verleiding. Bijna een derde van de Nederlanders heeft het gevoel dat sociale media-algoritmes steeds beter begrijpen wat iemand leuk vindt en een deel voelt zich ook onder druk gezet door trends. Dit leidt soms tot een miskoop: een derde van de jongvolwassenen geeft aan regelmatig aankopen te doen die ze niet nodig hebben. Een ruime meerderheid (57%) van de jongvolwassenen koopt minimaal één keer per maand iets uit verveling of omdat anderen het hebben (53%). Bij 50-plussers is dat slechts 10%.

“Uit dit onderzoek blijkt duidelijk hoe ouder iemand is, hoe beter hij of zij bestand is tegen impulsaankopen”, zegt Japke Kaastra, Hoofd Financiële Gezondheid bij ING. “Wat opvalt is hoe zeer impulsaankopen de financiële gezondheid van jongvolwassenen kunnen ondermijnen.” Het onderzoek toont ook aan dat vooral mensen die gebruikmaken van achteraf betalen risico lopen. Van deze groep zegt een groter deel weleens in de financiële problemen te zijn gekomen. Kaastra: “Achteraf betalen kan handig en veilig zijn, maar voor mensen met een beperkt budget en weinig financieel overzicht brengt het reële risico’s op geldproblemen met zich mee. Daarom zijn strengere regels nodig om opstapelende schulden te voorkomen, en ook meer financiële educatie en hulpmiddelen die beschermen tegen impulsaankopen.”

Veel mensen doen impulsaankopen na het zien van een (tijdelijke) aanbieding, soms extra aangemoedigd door gratis verzending. Ook doen velen een impulsaankoop om zichzelf te belonen. Daarnaast speelt de sociale beïnvloeding een rol. Vooral jongvolwassenen voelen een sterke invloed van familie en vrienden. Ook hebben – het woord zegt het al – ‘influencers’ een behoorlijk sterke invloed op aankopen. Ruim een kwart van de (jong)volwassenen ervaart sociale druk om met trends mee te doen. Eén op de drie jongvolwassenen praat een aankoop achteraf voor zichzelf goed. Onder volwassenen is dit één op de vijf.

woensdag 18 februari 2026

Openbank schaft kosten voor internationale overboekingen af

Openbank, de 100% digitale bank van Santander Group, heeft de kosten voor internationale overboekingen afgeschaft. Klanten van de bank kunnen gratis geld naar het buitenland overmaken en ontvangen, in verschillende valuta en zonder minimumbedrag per overboeking.

Deze dienst is 24 uur per dag, zeven dagen per week beschikbaar in de app en op de website van de bank. Om een overboeking te doen, hoeven klanten alleen maar de gegevens van de begunstigde in te voeren, het bedrag te bepalen en de overboeking te bevestigen.

In een steeds mondialere context vereenvoudigt Openbank met deze nieuwe maatregel het dienstenaanbod. De bank maakt het voor klanten gemakkelijker om hun internationale overboekingen te beheren via een comfortabel, snel en veilig proces. Het initiatief biedt een concurrerende oplossing die aansluit bij de dagelijkse behoeften.

Daarnaast beschikken klanten van de bank ook over verschillende gratis digitale betaalmethoden, zoals instant overboekingen en automatische incasso’s.

dinsdag 17 februari 2026

'Kabinet moet witwascontrole centraal gaan organiseren'

Het kabinet moet de strijd tegen witwassen slimmer organiseren en niet verder versnipperen. Banken extra toegang geven tot de Basisregistratie Personen lijkt efficiënt, maar vergroot de spanning tussen publieke taken en private poortwachters. De oplossing ligt in centrale regie, uniforme digitale standaarden en versnelling van digitale identificatie.

De overheid heeft de opsporing van witwassen nadrukkelijk bij banken en andere poortwachters zoals accountants belegd. Zij moeten klanten identificeren, transacties analyseren en afwijkingen melden. Dat is feitelijk een publieke taak, maar zonder dat deze partijen altijd beschikken over een uniform en toekomstbestendig instrumentarium. Het gevolg is dat iedere instelling eigen systemen, interpretaties en risicomodellen ontwikkelt, zegt expert Joris Poppe.

Het is opvallend dat nu wordt ingezet op extra toegang tot de BRP. Privacyexperts plaatsen daar terecht vraagtekens bij. Tegelijkertijd werkt Europa aan de invoering van de digitale identiteit, de EDI-Wallet, die naar verwachting uiterlijk in 2026 voor alle burgers en bedrijven beschikbaar moet zijn. Zo’n digitale wallet biedt juist een gestandaardiseerde en gecontroleerde manier om identiteitsgegevens te delen, zonder dat databanken breder worden opengesteld.

Een deel van de oplossing ligt ook in het verplicht stellen van e-facturatie voor alle transacties in Nederland. Wanneer facturen volledig digitaal en volgens vaste Europese standaarden worden uitgewisseld, ontstaat een uniform datamodel met gestructureerde informatie over verzender, ontvanger, bedragen en btw. In landen waar dit al verplicht is zoals Italië en België, kan de overheid vrijwel realtime afwijkende patronen signaleren, zoals onlogische factuurketens of plotselinge volumestijgingen.

Als zulke gegevens centraal beschikbaar zijn voor toezicht, hoeft niet iedere bank afzonderlijk dezelfde analyses uit te voeren. Monitoring van fraude en witwassen kan dan consistenter en transparanter worden ingericht, met minder verspreiding van privacygevoelige gegevens. Als die stap uitblijft, dreigt een steeds complexer stelsel waarin bevoegdheden worden uitgebreid, maar de structurele oplossing uit zicht blijft.

maandag 16 februari 2026

Nieuwe ABN AMRO klanten sneller toegang tot betaalrekening

Nieuwe particuliere klanten van ABN AMRO kunnen voortaan op dezelfde dag betalingen doen, zonder te hoeven wachten op een fysieke betaalpas. Dankzij de functie ‘Directe Toegang’ krijgen klanten diezelfde dag nog – na twee uur - toegang tot hun rekening. De twee uur wachttijd is ingesteld vanuit veiligheid.

Zodra de klant volledig het klantproces heeft doorlopen, kan deze direct online betalingen uitvoeren. Ook kan een digitale betaalpas worden toegevoegd aan Apple Pay of Google Wallet. Het uploaden van informatie rondom bewijs dat een klant woonachtig is in Nederland kan ook meteen plaatsvinden, als dat nodig is. Klanten verwachten direct toegang en gebruiksgemak. 

Deze snelle, digitale dienstverlening sluit daarbij aan. Door het proces om ‘klant te worden’, te versnellen, wordt de overgang van het openen van een rekening naar daadwerkelijk bankieren eenvoudiger en efficiënter. De uitrol van Directe Toegang verloopt gefaseerd. Vanaf 9 februari is de functie beschikbaar in de nieuwste versie van de ABN AMRO app. 

Op 16 februari volgt de landelijke uitrol, waarbij alle nieuwe particuliere klanten, zowel Nederlandse als internationale klanten, van de dienst gebruik kunnen maken. De mogelijkheid geldt uitsluitend voor enkelvoudige en gezamenlijke rekeningen die volledig via de ABN AMRO app geopend worden. Klanten hebben een NFC-compatibel ID-document en smartphone nodig, zodat veilig kan worden ingelogd zonder e.dentifier.